spot_img

Książkowojaże – pocztówkowa akcja na wakacje

Kilka lat temu inspirowałam biblioteki w okresie wakacji do organizowania akcji „Książkowojaże” lub „Pocztówka z wakacji”. Okazuje się, że projekt wciąż jest na topie, a biblioteki aktywnie zachęcają czytelników do udziału i utrzymywania kontaktu z bibliotekarzami. 

Namówcie swoich czytelników do nadsyłania widokówek z wakacji na adres korespondencyjny biblioteki. Po wakacjach wybierzcie najciekawsze miejsca i zorganizujcie spotkanie dla miłośników podróży, połączone z wystawą pocztówek, pokazem multimedialnym i tworzeniem map podróży. Pomysł warto połączyć z konkursem literackim na najbardziej oryginalne pozdrowienia napisane na widokówce – tak wówczas brzmiała inspiracja.

Projekt do dziś organizują biblioteki. Aktualnie pod nazwą „Książkowojaże” trwa m.in. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Lubaniu oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu. Książnice przygotowały na swoich stronach internatowych i w mediach społecznościowych zaproszenia do udziału oraz towarzyszące im grafiki w stylu pocztówek. Czytelnicy mogą nadsyłać na adresy bibliotek widokówki kupione w odwiedzanym miejscu lub wykonane samodzielnie. Kartki pocztowe można przynieść także osobiście po powrocie z wakacji. Na finał – pod koniec wakacji – planowane są wystawy zarówno w budynku bibliotek, jak i jej social mediach.

Pierwsze kartki już trafiają do bibliotek. Akcję wspierają lokalne media.

Zaproszenie MiPBP Lubań

Jeszcze do niedawna wysyłaliśmy z urlopów pocztówki z pozdrowieniami. Ten zwyczaj zanikł w ostatnich latach, zastąpiły go wiadomości elektroniczne, a my chcielibyśmy, by widokówki znów wróciły do łaski. Zapraszamy więc do wzięcia udziału w akcji „Książkowojaże”, którą z pomysłu portalu Lustro Biblioteki organizuje nasza biblioteka. Wystarczy zaadresować zakupioną podczas wyjazdu kartkę, a następnie wysłać ją na adres lubańskiej biblioteki. Zachęcamy do zaangażowania w akcję całej rodziny i pamiętania o nas podczas wakacyjnych wojaży. Wasze pocztówki zamieścimy w formie wystawy w „Galerii nad Schodami” pod koniec wakacji.

Zaproszenie z MBP Brzeg

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Książkowojaże”, którą z pomysłu portalu Lustro Biblioteki organizuje nasza biblioteka. Wystarczy zaadresować zakupioną lub zrobioną samodzielnie kartkę, a następnie wysłać ją na adres biblioteki. Zachęcamy do zaangażowania w akcję całej rodziny oraz ozdabianie pocztówek rysunkami Wasze pocztówki zamieścimy w formie wystawy w Bibliotece Centralnej pod koniec wakacji.

Dotacje dla bibliotek

Źródło zdjęć: freepik.com – freepic.diller