spot_img

Inspiracje na wakacje

Szukacie pomysłu na wakacyjne akcje w bibliotece? Oto 15 inspiracji, które można zrealizować przy bardzo małym budżecie i z pomocą czytelników.

MECZ BIBLIOTEKARZE VS. CZYTELNICY

To sposobność do połączenia miłości do książek i sportu. Stwórzcie dwie drużyny, zróbcie koszulki z nazwiskami swoimi lub znanych pisarzy. Zaproście do współpracy lokalny klub sportowy, który użyczy boiska, i poproście sędziego, aby nadzorował przebieg meczu. Ustalcie, o co gracie: o wyższość kryminałów nad romansami, o honor lepszych pisarzy lub o lepszą serię książek (wtedy podzielcie się na drużyny np. Pierścienia i Hogwartu). Zaproście mieszkańców, żeby wam kibicowali.

KSIĄŻKOWOJAŻE

Namówcie swoich czytelników do nadsyłania widokówek z wakacji na adres korespondencyjny biblioteki. Po wakacjach wybierzcie najciekawsze miejsca i zorganizujcie spotkanie dla miłośników podróży, połączone z wystawą pocztówek, pokazem multimedialnym i tworzeniem map podróży. Pomysł warto połączyć z konkursem literackim na najbardziej oryginalne pozdrowienia napisane na widokówce.

#WAKACJEWBIBLIOTECE

Social media to szybki sposób na dotarcie do dużego grona osób, także czytelników. Zaproponujcie akcję oznaczoną hashtagiem #wakacjewbibliotece lub #urlopzbiblioteka i zachęćcie internautów do publikowania zdjęć z wakacji z książką w tle.

ZAWIESZONE CZASOPISMA

Oto sposób na prawie bezpłatne i kreatywne prezentowanie czasopism w czytelni. Wystarczy przewiesić gazetę przez wieszak. Wieszaki możecie zawiesić na sznurkach rozciągniętych wzdłuż czytelni, na specjalnie przybitych do ściany lub regału gwoździach lub na przymocowanych przyssawkach. Wieszaki możecie ozdobić kolorowym papierem lub przyporządkować dany tytuł czasopisma do koloru wieszaka. Może warto też pomyśleć o letniej czytelni przed biblioteką?

zawieszone czasopisma

KOMIKSOWO

Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów to idealna okazja do wspólnego czytania komiksów, kolorowania wybranych scen, zjazdu bohaterów połączonego z cosplay’em i organizacji warsztatów rysunkowych. Ciekawe pomysły na warsztaty w postaci gotowych scenariuszy, przygotowanych kolorowanek i innych materiałów znajdziecie na stronie komikswbibliotece.pl

POZNAJ BIBLIOTEKĘ

Jeśli wasza biblioteka ma kilka filii w obrębie różnych osiedli, zaproście czytelników do skorzystania z każdej z nich. Możecie zorganizować wycieczkę, interesujące wydarzenia lub grę międzybiblioteczną z zadaniami. Gra powinna rozpocząć się od wskazówki umieszczonej w głównej bibliotece, następnie prowadzić do każdej kolejnej filii, a na koniec doprowadzić do stacji końcowej, czyli z powrotem do biblioteki głównej. Zadania mogą być powiązane z tematyką gromadzonego księgozbioru, bibliotekarz może przekazywać kolejne wskazówki po usłyszeniu od czytelnika ustalonego wcześniej hasła, kolejne zadania można ukrywać w książkach itd. Wszystko zależy od warunków lokalowych.

POMIESZANE TYTUŁY

Poszukajcie książek z interesującymi tytułami na grzbietach. Następnie dopasujcie je w taki sposób, aby ułożone jedna na drugiej tworzyły zdanie. Twórzcie cytaty, hasła oraz rymowanki. Swoje propozycje udostępnijcie w mediach społecznościowych, na blogu lub stronie internetowej biblioteki.

KSIĄŻKI W KOLORZE BLUE

Zorganizujcie wystawę lub wyeksponujcie regał książek w kolorze niebieskim, zielonym, pomarańczowym. Możecie także przygotować książki dopasowane do nastroju, książki z niespodzianą (np. z zakładką ze śmiesznym tekstem), książki z wąsami lub książki z dolnej półki.

WIDEORECENZJE

Macie tablet lub smartfon? Zachęćcie czytelników oddających książki do zrecenzowania ich w postaci krótkiego materiału wideo. Tak zrobiła np. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie w ramach projektu „ProRecenzje w bibliotece”. Każda chętna osoba mogła podzielić się z innymi opinią o przeczytanej książce. Bibliotekarz nagrywał wypowiedź czytelnika, a film, po obróbce technicznej, zamieszczany był na kanale YouTube biblioteki.

MINIRECENZJE

Wytypujcie kilka najbardziej poczytnych książek, na które czytelnicy czekają w kolejce. Na ostatniej stronie doklejcie dodatkowe kartki na recenzje czytelników. Ich zadaniem będzie napisanie krótkiego komentarza. Dzięki temu zainteresowani dowiedzą się, czy warto przeczytać daną książkę. Recenzje można zeskanować i następnie udostępnić w mediach społecznościowych, na stronie internetowej biblioteki albo wywiesić na ścianie z plakatami czy polecanymi nowościami w wypożyczalni.

KOPERTA DLA CZYTELNIKA

Jeśli do waszej biblioteki przychodzą niezdecydowani czytelnicy, którzy nie wiedzą, co chcieliby przeczytać, a wam kończą się już pomysły – zaskoczcie ich kolorowymi kopertami! Wybierzcie kilka niecodziennych tytułów książek, następnie na kartce napiszcie sygnaturę, która będzie wskazówką do odnalezienia książki. Ukryjcie kartki w kopertach. Kiedy przyjdzie jakiś niezdecydowany czytelnik, wystarczy wręczyć mu taką kopertę.

DOMINO ALBO LABIRYNT Z KSIĄŻEK

Planujecie podczas wakacji remont czytelni? Nie macie personelu, który przeniesie cały księgozbiór? Jest na to sposób! Zaproście czytelników do układania labiryntu z książek lub bicia rekordu układania książkowego domina. Pamiętajcie, aby wcześniej sprawdzić pogodę i zadbać o bezpieczeństwo uczestników akcji. Po zakończonej akcji (i na czas remontu) książki przenieście w przystosowane do tego miejsce.

CZYTELNICZE CHMURKI

Z kartonu wytnijcie chmurki, napiszcie na nich hasła promujące czytanie lub cytat z książki, udekorujcie je w dowolny sposób (za pomocą waty, wstążek, korali, muszli, starych gazet). Możecie ozdobić nimi wejście do biblioteki lub też przygotować przemarsz ulicami miasta (wtedy warto z chmurek zrobić transparenty). Pomysł wykorzystała np. Biblioteka Publiczna w Sulęcinie, która zorganizowała podobną akcję z okazji Tygodnia Bibliotek – na banerach widniało hasło „Biblioteka? Oczywiście!”, a uczestnicy wzięli udział w paradzie i balu postaci bajkowych. Cytaty o książkach i bibliotekach znajdziecie w publikacji „O książkach i czytaniu” (bit.ly/2qB84h0).

KOSTKI WYOBRAŹNI

Przygotujcie kostkę z papieru. Na ściankach przyklejcie lub narysujcie różne obrazki, np. drzewo, wieżę zamkową, klucz, kompas, kielich, rakietę. Podczas spotkania w bibliotece z młodszymi i starszymi dziećmi możecie zagrać w grę edukacyjną, polegającą na opowiadaniu historii z książek na podstawie motywów przedstawionych na ściankach kostki. Możecie też wymyślać własne historie lub zagrać w turniej opowiadań z wieloma kostkami.

LITERACKIE KAPSLE

Wróćcie do czasów dzieciństwa i zbudujcie tor do gry w kapsle w bibliotece. Na każdym kapslu umieśćcie wizerunek bohatera książki, a przeszkody na torze zainspirujcie książkowymi przygodami. Zaproście czytelników do wspólnych rozgrywek i głośnego czytania.