spot_img

Wieliccy bibliotekarze promują czytelnictwo w akcji „Książka na lepsze jutro”

„Książka na lepsze jutro” to efekt akcji czytelniczo-fotograficznej, która odbyła się w Mediatece-Bibliotece Miejskiej w Wieliczce. Jej celem było podkreślenie roli biblioteki jako miejsca spotkania z literaturą.

Sesja fotograficzna zostałą zrealizowana z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W literackich bohaterów wcielili się bibliotekarze, na co dzień pracujący w wielickiej książnicy. Odtworzeni zostali m.in.: Alicja w Krainie Czarów, Król Popiel, Robin Hood, Czerwony Kapturek, nauczycielka latania na miotle w „Harrym Potterze” Pani Hooch, Mary Poppins, Hamlet, Sherlock Homes, Kleopatra, Tygrysek z „Kubusia Puchatka”, Anastasia z „50 twarzy Greya”, czy Lisbeth Salander z sagi „Millenium”.

Realizacja wystawy jest bezpośrednią reakcją na bardzo duże zainteresowanie działalnością wielickiej biblioteki w czasie pandemii koronawirusa. Należy przypomnieć, że mimo ograniczeń w funkcjonowaniu bibliotek, wielicka książnica jest dostępna dla czytelników niemal bez przerwy. Ogromną potrzebę korzystania z biblioteki było widać szczególnie w sytuacjach, kiedy przekazywano kolejne informacje o ograniczaniu działalności kulturalnej. Przed bibliotekami tworzyły się wtedy kolejki oczekujących, a wielicką książnicę odwiedzało w tych dniach niemal 400 osób dziennie.

– Z dużą satysfakcją przyjmujemy życzliwe opinie czytelników, którzy często wyrażają wdzięczność za to, że biblioteka pozostaje otwarta i daje możliwość stałego dostępu do księgozbioru. To cieszy i daje motywację do dalszej pracy – mówi Piotr Sionko, dyrektor biblioteki. – Pandemia pokazała, że w tym trudnym okresie to właśnie książka stała się odskocznią od rzeczywistości, pozwalając patrzeć w przyszłość z nadzieją na lepsze jutro – dodaje.

Źródło zdjęć: mat.pras.