spot_img

(Retro)Książkomat – bezkontaktowa wypożyczalnia w Bełchatowie

Zainspirowana przykładami bezkontaktowego wypożyczania z innych bibliotek, książnica w Bełchatowie postanowiła otworzyć własny (Retro)Książkomat.

Zobacz 5 sposobów na wypożyczanie bezkontaktowe

– Nie bez znaczenia jest również fakt, że uruchomienie (Retro)Książkomatu odbyło się zupełnie bezkosztowo, ponieważ zostały wykorzystane szafki, które przed pandemią stanowiły element szatni. Jesteśmy kolejną biblioteką w Polsce, która przy minimalnym nakładzie finansowym, wdrożyła bezkontaktowe wypożyczanie. Zachęcamy też inne biblioteki, do wykorzystania pomysłu, który zasługuje w naszym odczuciu na miano ogólnopolskiej akcji. Dziękujemy redakcji „Lustra Biblioteki” za inspirację – mówi Edyta Jasińska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Bełchatowie. – Akcja promująca tę biblioteczną inicjatywę, wzbudziła duże zainteresowanie wśród czytelników, czego dowodem były liczne wizyty, umawiane jeszcze przed wdrożeniem nowej formy wypożyczeń. Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę – dodaje.

(Retro)Książkomat znajduje się przed wejściem do holu biblioteki, w tzw. „wiatrołapie”. Mebel ma 21 szafek zamykanych na klucz. Aby skorzystać z usługi, czytelnik składa telefoniczne zamówienie w rozmowie z bibliotekarzem. Po realizacji zamówienia i uzgodnieniu terminu wizyty, otrzymuje numer skrytki, w której znajdują się przygotowane woluminy. Zwroty książek odbywają się w podobny sposób. Podczas całego procesu realizacji i odbioru zamówienia zachowywane są środki bezpieczeństwa sanitarnego. 

Źródło zdjeć: mat.pras.