spot_img

Książki dla domów opieki seniorów

Gnieźnianie lubią pomagać – przekonali się o tym właśnie bibliotekarze z miejskiej książnicy. Dowód – niebywały odzew, z jakim spotkała się zbiórka książek dla instytucji opiekujących się seniorami. Na wezwanie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna odpowiedziało wielu mieszkańców grodu Lecha, ale nie tylko. Do akcji włączyły się również instytucje z miasta i okolic: Urząd Miasta Gniezna, Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie, Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie oraz Przedszkola z Mnichowa i Szczytnik Duchownych.

W sumie zgromadzono około 2 tysięcy książek. Wśród darów znalazły się książki, które niedawno opuściły księgarskie półki i starsze, sprzed kilku dekad. Także rozpiętość tematyczna jest ogromna – od poradników, po beletrystykę, aż po tytuły specjalistyczne, dotyczące np. żywienia czy sztuki.

Książkowe dary biblioteka podzieli między zainteresowane instytucje z Gniezna i okolic. Pierwszym miejscem, do którego już pojechały zebrane książki jest Dom Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich w Gnieźnie. Kolejnym będzie Gnieźnieński Klub Seniora – tam już wcześniej, dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna, powstała czytelnicza półka.

Akcja jest kontynuacją działań, jakie dwa lata temu zainicjowała gnieźnieńska biblioteka z myślą o czytelnikach, którzy nie mogą – z różnych przyczyn – samodzielnie odwiedzać instytucji. Niestety, przez pandemię trzeba było zawiesić część inicjatyw, m.in. wizyty bibliotekarzy w domach pomocy połączone z głośnym czytaniem oraz spektakle dla pensjonariuszy. Nie chcąc rezygnować ze współpracy, koordynatorki akcji Krystyna Dombrowska i Agnieszka Słomian pomyślały o inicjatywie, która umożliwi seniorom w domach opieki kontakt z książką.

Źródło zdjęć: mat.pras.