spot_img

Piękne święta? Tylko z książką

Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu realizuje usługę „Tom w dom” – dostarczania do domu książek osobom, które nie mogą same dotrzeć do placówki. Od 17 grudnia dysponuje również jeszcze większą liczbą kodów do e-booków i audiobooków.

Tom w dom

O usłudze „Tom w dom” pisałam już w lipcu tego roku, kiedy to wystartowała. Teraz bibliotekarze zataczają coraz szersze kręgi… na rowerze.

Dopóki nie spadnie śnieg, bibliotekarze na rowerach gotowi są przywozić książki wszystkim czytelnikom, którzy ze względu na ograniczoną mobilność spowodowaną wiekiem, niepełnosprawnością lub dłuższą chorobą, nie mogą osobiście odwiedzać biblioteki. Wystarczy zadzwonić do najbliższej filii, nawet jeśli nie mamy jeszcze bibliotecznej karty. Formalności związane z zapisaniem się do grona czytelników także załatwi bibliotekarz w ramach akcji „Tom w dom”. Warto do 23 grudnia złożyć zamówienie, by móc w świąteczny czas oddać się pasjonującej lekturze. W Wigilię biblioteka jest nieczynna – mówi Robert Kuciński, dyrektor biblioteki.

E-lektura na święta i nie tylko

Czytelnikom zabieganym lub zbyt zajętym przygotowaniami do świąt kaliska biblioteka proponuje z kolei dostęp kilkudziesięciu tysięcy książek w Internecie o każdej porze dnia i nocy. O kod zapytać można osobiście (odwiedzając bibliotekę) lub mailowo (jeśli zapisując się do biblioteki podaliście swój adres mailowy). MBP w Kaliszu oferuje bezpłatny dostęp do platform z e-bookami i audiobookami. Realizacja usługi możliwa jest dzięki uzyskaniu środków od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.

– Warto obserwować facebookowy profil kaliskiej biblioteki, na którym znaleźć można opisy nowości wydawniczych prezentowanych w ramach cyklu „E-booki na kliknięcie”, co niebagatelnie ułatwi wybór dobrej lektury na święta – dodaje dyrektor.

300 bibliotek cyfrowych

Odkrywaj skarby w ponad 200 bibliotekach cyfrowych w Polsce i prawie 100 innych na świecie!

Szukaj książek, rękopisów, autografów, czasopism, pamiętników, archiwaliów, fotografii, grafik, rysunków, pocztówek, filmów, animacji, nut, nagrań, map, druków ulotnych, eksponatów muzealnych i wielu innych obiektów. Wśród nich dostępne są cyfrowe kopie najcenniejszych zbiorów bibliotek, archiwów, muzeów oraz innych instytucji kultury i nauki. Stanowią szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe oraz dokumentują współczesne osiągnięcia czy dorobek naukowy i artystyczny.

Większość z nich znajduje się w domenie publicznej lub jest udostępnianych na odpowiednich licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać nieodpłatnie i on-line.

Wszystkie źródła są legalne. Większość z nich jest adresowanych do różnych grup odbiorców – dla dzieci, młodzieży, dorosłych – i każdego, kto szuka wiedzy, rozrywki lub rozwija swoje hobby.

Źródło zdjeć: mat.pras.