spot_img

Paczki pełne dobra – projekt MBP w Wołominie

Od 7 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie ponownie otworzyła swoje podwoje na czytelników. Oprócz wolnego dostępu do zbiorów działa też usługa zamawiania „Paczek pełnych dobra”. Została ona wprowadzona jako bezkontaktowy sposób wypożyczania zbiorów w okresie obowiązywania rozporządzenia ograniczającego działalność bibliotek. Usługa jest dostępna również teraz, kiedy biblioteka może być już otwarta dla czytelników i cieszy się nieustannym zainteresowaniem.

– Mija prawie tydzień, odkąd Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej, jest ponownie otwarta dla czytelników. Co bardzo cieszy zarówno nas bibliotekarzy, jak i naszych przyjaciół. Ale, zamknięcie biblioteki nie oznaczało stagnacji, braku kreatywności i głowy pełnej pomysłów z myślą o naszych czytelnikach. W okresie obowiązywania rozporządzenia ograniczającego działalność bibliotek, wprowadziliśmy usługę bezkontaktowego odbioru zamówionych zbiorów. Czytelnik za pośrednictwem katalogu on-line, drogą elektroniczną lub telefonicznie, zamawiał interesującego go tytuły. Następnie bibliotekarz kontaktował się z nim w celu ustalenia dogodnego terminu odbioru. Odbiór następował w specjalnie wyznaczonym punkcie. Podczas odbioru zamówienia, można było również zwrócić wypożyczone wcześniej tytuły. Oprócz zamówionych książek, audiobooków czy filmów, każdy otrzymywał mały słodki gratis i niezbędnik każdego mola książkowego w postaci zakładki – mówi Monika Kostrzewa z biblioteki.

Kliknij tutaj i zobacz więcej sposobów na bezkontaktowe wypożyczenia!

W ciągu trzech tygodni, z usługi „Paczki pełne dobra” skorzystało 907 osób, wypożyczając tym samym 1142 książki. Warto podkreślić, że telefonom, wiadomościom i komentarzom nie było końca, co – jak mówią bibliotekarze – świadczy o dużym zapotrzebowaniu na dobro, jakim jest literatura.

Więcej pomysłów i inspiracji

Zapraszam wszystkich bibliotekarzy do współpracy przy projekcie #onlinenakwarantannie. Projekt ma na celu pokazanie inicjatyw i dobrych praktyk bibliotek w czasie epidemii. Formularz zgłoszenia dostępny jest tutaj.

Zachęcam też do śledzenia aktualnych informacji dotyczących działalności bibliotek w czasie epidemii w serwisie #koronawirus – informacje dla bibliotek.

Źródło zdjeć: mat.pras.