spot_img

O Korczaku w cieszyńskiej bibliotece

Biblioteka Miejska w Cieszynie zakończyła realizację projektu „Jest taka historia… opowieść o Januszu Korczaku”. Projekt w całości był zrealizowany on-line, a jego rezultaty dostępne są na kanale YouTube, na stronie internetowej biblioteki w zakładce „Biblioteka w sieci” i profilu prowadzonym przez Urząd Miejski – Cieszyn w sieci kultury.

Działania projektowe

W ramach zadania zrealizowano dwa spotkania autorskie na platformie ClickMitting: jedno z pisarką Beatą Ostrowicką, autorką książki „Jest taka historia… – opowieść o Januszu Korczaku” i drugie z Renatą Piątkowską, autorką książki „Wszystkie moje mamy”. W spotkaniach udział wzięli uczniowie cieszyńskich szkół podstawowych i Szkoły Podstawowej w Kończycach Wielkich.

Z pomocą reżysera i aktora Bogdana Słupczyńskiego nagrano spektakl „Pamiętnik Blumki” w wykonaniu dzieci ze Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”. W nagraniu wykorzystano archiwalne fotografie z życia dzieci z przedwojennych sierocińców. Pomimo czasowych utrudnień wynikających z obostrzeń sanitarnych reżyser, wspólnie z dziećmi nagrał również słuchowisko radiowe „Pamiętnik Blumki” na podstawie książki Iwony Chmielewskiej.

Teatr Tańca Marioli Ptak nagrał w ramach projektu pięć etiud teatralno-baletowych: „W ogrodzie”, „W pracowni Esterki Winogronówny”, „Drukarnia”, „Sąd dziecięcy”, „Pokoik Janusza Korczaka”. Etiudy nakręcone zostały w przestrzeniach cieszyńskiego teatru, Biblioteki Miejskiej, w modernistycznej willi i starym ogrodzie oraz sali widowiskowej Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Oprawę muzyczną etiud stanowiły klimatyczne utwory Michała Jacaszka, a także utwory instrumentalne w wykonaniu dzieci. Celem sekwencji filmowo-teatralnych było kształtowanie w dzieciach systemu wartości, zgodnego z powszechną wizją podmiotowego traktowania każdego człowieka, umiejętności odróżniania dobra od zła oraz przekazywanie wartości uniwersalnych, takich, jak: szacunek, odwaga, altruizm i odpowiedzialność.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło zdjęć: Rafał Soliński, mat.pras.