spot_img

Kreatywna torebka – pomysł katowckiej filii bibliotecznej

„Kreatywna torebka” to akcja dla najmłodszych czytelników biblioteki w Katowicach. Jej kulisy opisują bibliotekarki Beata Bogdan i Agata Odyjas.

Rok 2020 położył cień na wiele aspektów życia, zmiany i trudności nie ominęły też oczywiście bibliotek. Zamykanie placówek, a także późniejszy ograniczony dostęp do półek i zmieniające się ograniczenia dotyczące ilości osób biorących udział w wydarzeniach aż do całkowitego ich zakazu wywarły ogromny wpływ na sposoby propagowania czytelnictwa. Bibliotekarze musieli wyjść po za swoje ramy i całkowicie przetransformować sposób interakcji biblioteki z czytelnikami. Zamknięcie czy ograniczenie działalności nie oznaczało dla pracowników stagnacji lecz było nowym wyzwaniem pozwalającym na dodatkową kreatywność. Bardzo duża część dodatkowej działalności bibliotek przeniosła się do internetu: Facebook, Instagram, YouTube, blog. Nie był to jednak jedyny sposób na pozostanie w kontakcie czy prowadzenie warsztatów.

W październiku 2020 roku w filii nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach wprowadziliśmy projekt „Kreatywna torebka”. Akcja ta jest skierowana do dzieci w czasie gdy nie możemy się spotykać na warsztatach plastycznych. Był to nasz sposób na bezkontaktowe warsztaty plastyczne w okresie obowiązywania rozporządzenia ograniczającego działalność bibliotek. Dzieci, które wypożyczyły książki w wybranych miesiącach mogły sobie wybrać jedną z torebek, w której znajdowały się różne materiały do wykorzystania. Ich zadaniem było stworzyć dowolną techniką pracę plastyczną z wykorzystaniem znalezionych w torebce materiałów, a następnie zdjęcia prac można było przesłać na adres biblioteki lub dostarczyć osobiście.

Kreatywność uczestników przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Z otrzymanych zgłoszeń stworzono wirtualną wystawę, a już w styczniu planujemy pokaz wszystkich prac w bibliotece. Akcja cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem, że w grudniu przygotowano jej świąteczną edycję.

Celem naszej akcji było propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, bo to właśnie dzieci są grupą, która coraz rzadziej docierała w tym trudnym okresie do naszej biblioteki. Uważamy, że można z całą pewnością stwierdzić, iż nasz planowany efekt został osiągnięty – dzieci powróciły do biblioteki. W październiku najmłodsi przychodzili tłumnie po „Kreatywne torebki”, ale najważniejsze, że wychodzili także z książkami, a po paru tygodniach wracali pełni zachwytu po więcej książek – tych pięknych, kolorowych, interaktywnych, pełnych przygód lub zagadek, bo to właśnie w nich ukryta jest prawdziwa magia.

Źródło zdjęć: MBP Katowice/mat.pras.