spot_img

Otwarcie bibliotek w reżimie sanitarnym. Muzealne parki, ogrody oraz zbiory dostępne na otwartym powietrzu

Od soboty, 28 listopada, biblioteki publiczne i naukowe mogą udostępniać zbiory pod warunkiem zapewnienia dystansu społecznego i przestrzeni 15 m² powierzchni na osobę. Teatry, filharmonie, opery, muzea, kina, domy kultury, ogniska muzyczne i galerie sztuki nadal pozostaną zamknięte dla publiczności. Ograniczenia w działalności instytucji kultury, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r., zostały przedłużone do 27 grudnia br. – informuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Działalność bibliotek

Jedyna zmiana dotycząca działalności instytucji kultury dotyczy publicznych i naukowych bibliotek, które od jutra, tj. 28 listopada, do 27 grudnia mogą prowadzić działalność polegającą na udostępnianiu zbiorów pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m² powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.

Ponadto przed wejściem do biblioteki należy umieścić informację o limicie osób oraz podjąć środki zapewniające przestrzeganie limitu. Decyzję o dacie i warunkach otwarcia wypożyczalni i czytelni podejmuje dyrektor biblioteki, który powinien wziąć pod uwagę warunki lokalowe, czas przebywania osób w czytelniach oraz lokalną sytuację epidemiczną (w gminie, powiecie i województwie).

Rekomendacje Biblioteki Narodowej

Informacje dla bibliotek

Zachęcam też do śledzenia aktualnych informacji dotyczących działalności bibliotek w czasie epidemii w serwisie #koronawirus – informacje dla bibliotek.

Źródło zdjęć: polona.pl