spot_img

Od 7 listopada wchodzą w życie ograniczenia działalności instytucji kultury

Od soboty, 7 listopada 2020 r. wchodzą w życie ograniczenia w działalności instytucji kultury. Do 29 listopada teatry, filharmonie, opery, muzea, kina, domy kultury, ogniska muzyczne, biblioteki i galerie sztuki zostaną zamknięte dla publiczności. Będą mogły jednak prowadzić działania związane z przygotowaniem wydarzeń artystycznych (w tym próby i ćwiczenia), dokonywać nagrań oraz realizować aktywności z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość – informuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, czasowe zamknięcie instytucji kultury, muzeów, domów kultury i bibliotek  oznacza, że nie będą mogły być w nich organizowane wydarzenia z udziałem publiczności oraz realizowane czynności związane z bezpośrednią obsługą zewnętrznych użytkowników. Zakaz obejmuje również organizowanie wydarzeń na otwartej przestrzeni.

Przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego w dalszym ciągu mogą być prowadzone następujące działania:

  • próby i ćwiczenia, które są niezbędne do przygotowania wydarzeń artystycznych
  • nagrania fonograficzne i audiowizualne
  • udostępnianie przestrzeni i zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu
  • udostępnianie do zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych, należących do instytucji kultury
  • wypożyczenia biblioteczne realizowane bez bezpośredniego kontaktu między pracownikiem biblioteki a wypożyczającym

Wszystkie inne formy działalności kulturalnej związane z udziałem publiczności, takie jak koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmów, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne, wernisaże czy udostępnianie zbiorów przez muzea i biblioteki (z wyłączeniem książkomatów i wrzutni), będą mogły odbywać się jedynie w przestrzeni wirtualnej.

Więcej na stronie gov.pl/web/kultura