spot_img

zORIENTOwani i PRETEKSTY – 2 inspiracje na działania dla bibliotek

Przedstawiam dwa ciekawe projekty bibliotek w Grodzisku Mazowieckim i Gnieźnie. Jeden zakłada cykl szkoleń o kulturze Orientu, drugi jest inspiracją na organizację slamu poetyckiego.

zORIENTOwani

Projekt „zORIENTOwani: Literatura, kultura i społeczeństwo państw Orientu” zakłada darmowe szkolenia dla bibliotekarzy. Za pośrednictwem polskich ekspertów i naukowców, przekazana zostanie wiedza specjalistyczna z zakresu literatury, kultury i społeczeństwa Dalekiego oraz Bliskiego Wschodu.

Podczas spotkań udzielona zostanie odpowiedź na pytania o to, jak ma się nasza wiedza w zakresie literatury chińskiej czy hebrajskiej oraz ile książek z tej literatury odnajdujemy na półkach bibliotecznych.

Szkolenia są dostępne on-line. Szczegółowe informacje znajdziesz na fanpage Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki.

PRETEKSTY

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zorganizowała literacki festiwal „PRESTEKSTY”. Głównym elementem był slam poetycki im. F. Rabelais. Uważne ucho publiki i jej decyzje zdecydowały o wygranej Smutnego Tuńczyka, który także w poprzednim roku znalazł się na podium. Na wydarzenie przybyli poeci-performerzy z Wrocławia, Bydgoszczy, Poznania i Wrześni.

Projektowi towarzyszyły nastrojowe nuty, spotkania z aktorami, reportażystami i pisarzami oraz monogram oparty na podstawie fragmentów „Dzienników” Witolda Gombrowicza.

Źródło zdjęć: Anna Farman