spot_img

Zmodernizowana filia w Głuchowie z infokioskiem, wypożyczalnią sprzętu sportowego i retowspomnieniami

Filia Biblioteki w Głuchowie wchodzi w skład struktury Biblioteki Samorządowej w Zelgnie. Po modernizacji nie da się jej nie zauważyć!

W 2019 roku Gmina Chełmża przystąpiła do remontu i modernizacji lokalu biblioteki. Zakończył się on w listopadzie 2019 roku, a miesiąc później odbyło się uroczyste otwarcie.

– Przemiana placówki dotyczyła zwiększenia lokalu o dodatkową powierzchnię, pomieszczenie socjalne i toaletę, ale dodatkowo zyskała nowoczesną wizualizację i nowe wyposażenie nie tylko w meble, ale i w nowy sprzęt komputerowy i multimedialny. W ramach realizacji zadania w organizacji placówki zostały wprowadzone trzy podstawowe obszary działalności promujące zdrowy styl życia nie tylko ciała, ale i umysłu dla każdej grupy wiekowej – mówi Justyna Błaszczyk, dyrektorka Biblioteki Samorządowej w Zelgnie. – To sentymentalna Słuchalnia winyli, gdzie można posłuchać płyt gramofonowych, Biblio(FIT)teka która jest wypożyczalnią drobnego sprzętu sportowego oraz M@GAZYN gminny online w formie infokiosku – dodaje.

Lokal biblioteki zwiększył swoją powierzchnię z 36 mkw. do 82 mkw. Składa się z dwóch pomieszczeń bibliotecznych, toalety i pomieszczenia socjalnego. Warto dodać, że gmina liczy blisko 9800 mieszkańców, dla których biblioteka to ważna instytucja kultury.

Biblio(FIT)teka i M@GAZYN

– Biblio(FIT)teka to promocja zdrowego stylu życia poprzez stworzenie wypożyczalni drobnego sprzętu sportowego np. piłki, skakanki, hula-hop, kije do nordic walking, hulajnogi, maty do ćwiczeń, stepery. Oprócz wypożyczalni została założona grupa rekreacyjna, do udziału w której zaproszono osoby, które chcą prowadzić zdrowy styl życia oparty na ruchu, rozwoju osobistym i na zdrowym odżywianiu. W ramach tego działania proponuje się zajęcia ruchowe, wspólne spacery, gimnastyka, spotkania z dietetykiem, zabawy, promocja czytania, w tym czytanie przepisów fit. Uczestnicy Biblio(FIT)teki stworzą bloga, na którym będą promowane zdrowe przepisy oraz przemiany osób, które korzystają z tej działalności – opowiada dyrektorka biblioteki.

– Warto też opowiedzieć o projekcie M@GAZYN gminny online. Do tego wykorzystujemy infokioski zamontowany w bibliotece. Tutaj są zbierane: informacje i ogłoszenia z terenu Gminy Chełmża, zdjęcia z działalności i inicjatyw na wsiach, ogłoszenia drobne oraz poradnik turystyczny województwa kujawsko-pomorskiego. Ciekawym rozwiązaniem w przyszłości będzie informator turystyczny z mapą zamieszczony w infokiosku, gdzie każdy odwiedzający turysta, czytelnik lub mieszkaniec gminy będzie mógł przejrzeć ciekawe miejsca w regionie i zaplanować wycieczkę – zdradza Justyna Błaszczyk.

Inwestycja za 305 tys. zł

Inwestycja zrealizowana została z udziałem środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Przebudowa oraz wyposażenie biblioteki gminnej w miejscowości Głuchowo” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”. Całkowita wartość projektu wyniosła 305 tys. zł, z czego 176 tys. zł pokryło dofinansowanie.

–  Biblioteka przy tym nie zapomina o swojej podstawowej funkcji jaką jest gromadzenie księgozbioru i wypożyczanie książek. Dla nieco starszych odwiedzających powstała nowa forma spotkań: Retro herbatka dla babci i dziadka – klub seniora. Dla młodszych powstał Kącik małego literata. Nie zabraknie propozycji dla młodzieży – zaznacza Justyna Błaszczyk.

Źródło zdjęć: Filia Biblioteki Samorządowej w Głuchowie