spot_img

Powstanie cyfrowe Archiwum Pamięci o Mieszkańcach Konina i okolic

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie chce stworzyć Archiwum Pamięci o Mieszkańcach Konina. Z każdą chwilą życia stajemy się częścią historii miejsc, miast, wsi, krajów, kontynentów, świata. Fotografie, dokumenty i ludzka pamięć, to często jedyny ślad naszego istnienia.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie zaapelował do mieszkańców Konina, aby wspólnie z nami zadbali o to, by jak najmniej tych śladów zatarł czas, aby nie uległy rozproszeniu i nie zniknęły w mrokach dziejów. Jesteśmy również otwarci na gromadzenie i udostępnianie dokumentów mieszkańców z powiatu konińskiego.

Do siedziby głównej biblioteki przy ulicy Dworcowej 13 każdy może więc przynieść historyczne fotografie, rodzinne kolekcje, wspomnienia, dokumenty życia społecznego, pocztówki, itp. Tutaj znajdą godne miejsce, zostaną opisane, skatalogowane, zdigitalizowane i udostępnione do wglądu on-line. Pamiątki, po zeskanowaniu i uzyskaniu zgody na udostępnianie, wrócą do właściciela lub pozostaną w bibliotece, w przypadku, kiedy ktoś zechce nam je podarować.

– Posiadamy już dość obszerny zasób dokumentów i zdjęć, które gromadziliśmy do tej pory i udostępnialiśmy na miejscu w czytelni biblioteki. Zbiory te, wzbogacone o materiały dostarczone przez czytelników, chcemy teraz pokazać w wersji cyfrowej – mówi dyrektor biblioteki.

Posłuży do tego OSA (Otwarty System Archiwizacji) – darmowa aplikacja do wyszukiwania, opisywania oraz udostępniania zbiorów archiwalnych, stworzona z myślą o archiwach społecznych. Program jest dostosowany do osób bez wiedzy archiwistycznej, a jednocześnie umożliwia profesjonalne opracowanie zbiorów. Otwarty System Archiwizacji został stworzony przez Ośrodek KARTA, a obecnie jest prowadzony i rozwijany przez Centrum Archiwistyki Społecznej. Część zbiorów zamierzamy prezentować na profilu Facebook pod nazwą Archiwum Pamięci o Mieszkańcach Konina i okolic.

Źródło zdjęć: pixabay.com, MBP w Koninie, mat.pras.