spot_img

Nowa rzeczywistość bibliotek – przygotowania do ponownego otwarcia

Od 4 maja 2020 roku został zniesiony zakaz prowadzenia bibliotek, a nie nakaz ich otwarcia. Termin otwarcia powinien być uzgodniony z organizatorem i inspektorem sanitarnym. Biblioteki, 29 kwietnia po informacji z konferencji prasowej premiera, zaczęły przygotowywać się do wdrożenia nowych wytycznych zapewniających bezpieczeństwo epidmiczne. Jak wyglądają przygotowania polskich bibliotek do ponownego otwarcia?

Wszystkie informacje w jednym miejscu

Wszystkie potrzebne informacje, od wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego po obecne wytyczne w czasie epidemii, znajdziecie w serwisie tematycznym #koronawirus – informacje dla bibliotek. A w nim:

Poradnia Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa oprócz rekomendacji, które ukazały się 16 kwietnia 2020 roku, uruchomiła również poradnię, w której można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące działalności bibliotek w związku z sytuacją spowodowaną pandemią wirusa. Zachęcam bibliotekarzy do zadawania pytań. Można je przesyłać na adres: poradnia@bn.org.pl. Pamiętajcie, by wcześniej zapoznać się z listą pytań, na które zostały udzielone odpowiedzi.

Rekomendacje i bezpieczeństwo epidemiczne

Nie zapominajmy, że by biblioteki mogły zostać otwarte 4 maja należy wcześniej wdrożyć cały szereg obostrzeń i nakazów. Pomocne są w tym już opublikowane rekomendacje, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa bibliotekarzy i użytkowników, zapewnienie bezpieczeństwa w obiekcie i minimalizowanie ryzyka zakażenia.

Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce opublikowało również Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS. Wytyczne Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego należy traktować obligatoryjnie. MKiDN w komunikacie z 30 kwietnia 2020 roku odsyła do rekomendacji Biblioteki Narodowej.

Otwarcie wypożyczalni, nie czytelń!

Rekomenduje się uruchomienie jedynie wypożyczalni dla użytkowników. Do czasu znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń lub odwołania stanu epidemii, nie jest rekomendowane otwarcie czytelń. Te powinny zostać otwarte w IV etapie znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.

Recepta na zaczytanie

Tylko wypożyczenia i zwroty

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej ogranicza swoje usługi do wypożyczeń i zwrotów książek. Filie biblioteczne zostaną otwarte 6 maja, a inny oddział 12 maja.

Instrukcja bezpieczeństwa WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim

Inna obsługa czytelnika

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki zarządzeniem wprowadziła nową procedurę zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania w trakcie epidemii COVID-19 dla użytkowników. Określa ona warunki i zasady wprowadzenia bezpieczeństwa obsługi użytkowników, zasady udostępniania i zwrotów zbiorów bibliotecznych oraz innych czynności związanych z obsługą czytelników, kontaktów zewnętrznych i prowadzenia ciągłości pracy biblioteki.

Próba generalna w Kaliszu

Noś maseczkę! Książki dają dobry przykład

https://www.facebook.com/bibliotekalegionowo/videos/175147490297433/

Maseczkowe wyzwanie

Filie MBP w Trzebini gotowe i zinwentaryzowane

Zachowując rygor sanitarny

Przesunięcie terminu otwarcia

Ostatnie szczegóły

#juzwkrótce

Źródło zdjęć: freepik.com