spot_img

E-usługi biblioteczne w podkarpackich bibliotekach pedagogicznych

Czytelnicy bibliotek pedagogicznych na Podkarpaciu mają możliwość korzystania z zasobów i usług bibliotecznych bez wychodzenia z domu. W tym szczególnym czasie realizacja projektu „Podkarpackie e-biblioteki pedagogiczne” wpisuje się w działania służące zapobieganiu rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

W projekt zaangażowane są: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu oraz Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu.

Zapis do biblioteki z wykorzystaniem profilu zaufanego

Czytelnicy mogą zapisać się do wybranej biblioteki przez Internet. Swoje dane osobowe potwierdzają z wykorzystaniem Profilu Zaufanego. Dzięki temu bez osobistej wizyty w bibliotece można w pełni korzystać z zasobów i usług.

Zdalne wypożyczenia i zwroty książek z dostawą do domu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie oferuje wypożyczenia zdalne. W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne czytelników dostarcza zamówione książki i inne materiały kurierem pod wskazany adres. Koszty wysyłki ponosi biblioteka, czytelnik ponosi wyłącznie koszty zwrotu lub ma możliwość zwrotu bezpośrednio w bibliotece. Dla książek i materiałów bibliotecznych wypożyczonych zdalnie okres wypożyczenia wynos 60 dni. W jednej przesyłce można zamówić 5 woluminów.

Biblioteki pedagogiczne w Krośnie, Rzeszowie, Przemyślu, Tarnobrzegu oraz ich filie oferują również czytelnikom obsługę konta za pomocą smartfonów oraz tabletów oraz szereg innych e-usług, w tym: internetowe zamawianie kserokopii, skanów, prywatna chmura biblioteczna oraz zgłaszanie propozycji zakupów z możliwością głosowania.

O projekcie

Celem projektu „Podkarpackie e-biblioteki pedagogiczne” było uruchomienie nowych e-usług dla czytelników sieci Podkarpackich Bibliotek Pedagogicznych oraz dostosowanie ich do obecnych standardów.

Projekt zakładał realizację trzech kluczowych elementów: wykonanie portalu internetowego, rozbudowę wdrożonego systemu bibliotecznego o nowe funkcjonalności oraz utworzenie dedykowanych aplikacji mobilnych do obsługi konta czytelnika w systemie bibliotecznym za pomocą smartfonów i tabletów. Wartość projektu to ponad 3 mln zł, z czego 2,5 mln to wkład funduszy europejskich.

Źródło zdjęć: freepik.com – chevanon