spot_img

Dobra wiadomość dla czytelników! Biblioteka w Raciborzu otwarta

Zgodnie z decyzją rządu i wdrożeniem II etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, raciborska biblioteka jest otwarta dla czytelników od 5 maja. Raciborzanie muszą się jednak liczyć z licznymi obostrzeniami. Sprawdź, jakie zmiany czekają spragnionych książek czytelników w oddziałach i filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Wypożyczalnie przy ul. Kasprowicza będą otwarte dla czytelników od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–18.00 z przerwą techniczną od godziny 13.00 do 14.00. Czytelnia zostaje całkowicie wyłączona z użytku do odwołania. W poszczególnych filiach bibliotecznych, przerwa techniczna będzie realizowana w godz. 13.30–14.00.

– Bibliotekarze będą obsługiwać użytkowników biblioteki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, ale tego samego będą wymagać także od czytelników. Dlatego wszystkie osoby, które chcą skorzystać z biblioteki muszą obowiązkowo nosić maseczki. Udostępnione będą także jednorazowe rękawiczki i płyny dezynfekujące – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor biblioteki.

W Wypożyczalni głównej i EURECE – Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży przy Kasprowicza 12 jednorazowo będzie mogło przebywać maksymalnie po 4 osoby. Pozostali czytelnicy będą musieli zaczekać w kolejce na zewnątrz. Bibliotekarze zachęcają, żeby do minimum ograniczyć pobyt w bibliotece. Pomóc w tym mają zamówienia realizowane przy użyciu katalogu online, drogą mailową lub telefoniczną. Zamówione w ten sposób zbiory można odebrać w kolejny dzień w godz. 11.00–13.00 i 16.00–18.00 na zewnątrz biblioteki. Z kolei zwroty odbierane będą przy bocznym wejściu do biblioteki. Jednocześnie termin zwrotu zbiorów został przedłużony do 10 czerwca.

Filie biblioteczne również zostaną otwarte, ale z obostrzeniami. Czytelnicy nie będą wpuszczani na teren biblioteki w Ocicach, na Płoni, w Brzeziu i na ul. Żorskiej. Książki będzie podawał bibliotekarz w specjalnie wyznaczonym miejscu. W bibliotece na Ostrogu czytelnicy nie będą mieli wolnego dostępu do regałów z książkami – w środku będzie mogło przebywać tylko dwóch czytelników, w celu oczekiwania na wyszukanie dla nich książek przez bibliotekarzy. Oczywiście we wszystkich wspomnianych placówkach będą obowiązywały maseczki, rękawiczki i środki dezynfekujące. Realizowane będą również zamówienia (katalog online, e-mail, kontakt telefoniczny), które będą wydawane w dniu kolejnym.

Filia w Markowicach jest zamknięta dla czytelników do odwołania z powodu remontu szkoły. W Markowicach istnieje możliwość skorzystania z usługi „Książka na telefon”, zamówienia można składać telefonicznie w poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 9.00 do 14.00. Wraz ze zmianą sytuacji rozprzestrzeniania się epidemii rekomendacje mogą ulec zmianie.

Źródło zdjeć: mat.pras.