spot_img

Biblioteka Morzeszczyn i jej pomysły na działania on-line

Biblioteka Morzeszczyn od początku wprowadzenia obostrzeń związanych z funkcjonowaniem bibliotek przeniosła swoją działalność kulturalną do Internetu. Prowadzone są spotkania on-line, warsztaty i konkursy dla najmłodszych. Trwająca od ponad dwóch miesięcy epidemia to egzamin dla instytucji kultury, które muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości – piszą jej pracownicy.

Bibliotekarze wykorzystują czas nie tylko, na porządkowanie zbiorów bibliotecznych, ale także na rozwój swoich kompetencji. Korzystają z bogatej oferty szkoleniowej Kadry Kultury (Narodowe Centrum Kultury) oraz kreatywnych propozycji innych instytucji i organizacji wspierających działania bibliotek. Czas poświęcony na doskonalenie zawodowe będzie owocował nie tylko w czasie epidemii, ale również nietuzinkową ofertą później. Biblioteka przygotowała się także na przyjęcie czytelników w swoich progach. Poza zadbaniem o procedury bezpieczeństwa, zakupione zostały również nowości książkowe, aby dać mieszkańcom Gminy Morzeszczyn najlepsze propozycje wydawnicze na ten trudny czas.

Spotkania z młodzieżą on-line

Pierwszą inicjatywą on-line, która na stałe zagościła w działalności internetowej biblioteki, są spotkania adresowane do młodzieży. Podczas wirtualnych zajęć młodzi dyskutują na bliskie im tematy, tłumaczą sobie wzajemnie szkolne zadania i wspierają się w trudnym dla wszystkich czasie. W spotkania zaangażowana jest grupa wolontariuszy biblioTEAM wraz z koordynatorką. 

– Bardzo zależało nam na tym, aby młodzież nadal mogła się spotykać. Wiemy, że odczuwają silną potrzebę rozmawiania i dzielenia się swoimi przeżyciami, których ze względu na obecną, nową sytuację, jest przecież bardzo dużo. Spotkania on-line odbywają się w każdy czwartek o godzinie 17:00, na jednym z internetowych komunikatorów. Do spotkań może dołączyć każdy, wystarczy skontaktować się z biblioteką, celem uzyskania szczegółów logowania – opowiada Weronika Gerowska, animatorka kultury z morzeszczyńskiej książnicy i koordynatorka grupy biblioTEAM.

Oferta dla maluchów, czyli z książką na start!

Animatorzy kultury zadbali także o najmłodszych. Każdy weekend to nowe wyzwanie, które maluchy mogą wykonać z opiekunami. Budowane są bazy, w których bezpiecznie można czytać książki, rodziny są zachęcane do wspólnego gotowania i dzielenia się swoimi zdjęciami lub przepisami swoich smakołyków. W każdy poniedziałek na facebookowym profilu biblioteki znaleźć można nowe zagadki czytelnicze.

Akademia Malucha, czyli zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci oraz warsztaty wspierające ich opiekunów, którą biblioteka zainicjowała wraz z rozpoczęciem tego roku, także przeniosła się do świata on-line.

Prowadząca zajęcia jest wprawdzie dostępna dla dzieci tylko przez ekrany laptopów i smartfonów, ale maluchy mogą wchodzić z nią w interakcję, biorąc udział w konkursach, które związane są z wierszykami i książeczkami dla dzieci. Takie internetowe spotkania odbywają się w czwartki o godz. 10:00. W projekcie towarzyszy bibliotece program „Z książką na start”, który wspiera czytanie i zachęca do niego najmłodszych. W ramach tych działań milusińscy otrzymują Paszport Małego Czytelnika, w którym zbierają pieczątki za każde odwiedziny w bibliotece, zaś stempelki są dla nich przepustką do otrzymania nagrody. To ogromna motywacja dla małego czytelnika, który dopiero poznaje świat książek. Do udziału zaproszone są wszystkie dzieci, które nie ukończyły 6 roku życia.

Bibliowyzwania dla rodzin

– Internetową działalnością postanowiliśmy wesprzeć także rodziców, którzy w tym czasie większość swojego czasu pozostają w domu razem z dziećmi. Wiemy, że po pewnym czasie ciężko jest zająć czymś własne pociechy lub wymyślać coraz nowsze sposoby spędzania czasu, dlatego podjęliśmy się tworzenia weekendowych bibliowyzwań oraz filmów DIY, które umieszczamy na Facebooku, by zachęcić dzieciaki do dzielenia się z nami swoją twórczością. Jest to też pewna forma zastępcza dla naszych stacjonarnych bibliotecznych warsztatów, na które milusińscy przychodzą ochoczo. W naszą pracę staramy się włączać jak najwięcej uśmiechu, dlatego powstał również taneczny film z Pszczółką Mają – mówi Julia Zawiszewska, animatorka kultury w Bibliotece Morzeszczyn. 

Źródło zdjęć: GBP Morzeszczyn, mat.pras.