spot_img

Razem, choć osobno – działania on-line MBP w Kaliszu cz. 1

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu już w następnym dniu po zamknięciu instytucji kultury rozpoczęła w Internecie akcję promującą e-booki i dostosowała procedurę ich wypożyczania do systemu on-line. Nagrywane są tutoriale, wideoblogi i wywiady.

Biblioteka on-line

Zamknięcie bibliotek dla książkowych moli stało się niemałym problemem, zwłaszcza w czasie domowej izolacji, z powodu której wielu z nich zyskało nawet więcej czasu na lekturę. Bibliotece udało się w krótkim czasie namówić sporą grupę swych czytelników na korzystanie z cyfrowego księgozbioru. Wystarczy skontaktować się mailowo z Biblioteką Główną lub Filią nr 4 (bg@mbp.kalisz.pl lub filia4@mbp.kalisz.pl), by zyskać kod, a dzięki niemu całkowicie bezpłatny dostęp do ponad tysiąca tytułów. Biblioteka na swym facebookowym profilu promuje także mało spopularyzowane strony internetowe oferujące darmowe e-booki..

E-booki na kliknięcie

To był strzał w dziesiątkę, bo w ciągu zaledwie tygodnia liczba korzystających z e-booków wzrosła o pół tysiąca i powiększa się z każdym dniem. Nieco bardziej dogłębna analiza wypożyczanych tytułów pozwoliła zauważyć, że czytelnicy korzystają w dużej mierze z sugestii bibliotekarzy, którzy w ramach internetowej akcji „E-booki na kliknięcie” omawiają na facebookowym profilu najciekawsze pozycje z subskrybowanej platformy. MBP postanowiła wzbogacić zatem „posty” o głośną lekturę rekomendowanych książek, by jeszcze bardziej zachęcić wszystkich do odwiedzania cyfrowego księgozbioru.

Blogi, vlogi i wywiady

Michał Hynas z filii nr 4 już od dłuższego czasu zajmuje się nie tylko recenzowaniem książek, ale także koordynacją Dyskusyjnego Klubu Książki, więc nie trzeba było go długo namawiać, aby rozpoczął przygodę z wideoblogiem. Choć to wymagająca forma prezentowania nowości wydawniczych, w krótkim czasie przygotował kilka odcinków w cyklu „Lektury Michała”. Arkadiusz Pacholski z filii nr 7, pisarz i bibliotekarz, zaproponował z kolei dwa blogi. W pierwszym, zatytułowanym „Świat literacki” prezentował będzie ciekawostki o pisarzach i wydawcach, w drugim – „Się czyta” – gromadził będzie redagowane przez niego i kilku bibliotekarzy rekomendacje książek z zasobów MBP w Kaliszu.

Internetowym ekwiwalentem spotkań z pisarzami stał się cykl AUTOR MOVIE, w którym wywiady z pisarzami, publicystami i historykami prowadzą Robert Kuciński, dyrektor biblioteki oraz Monika Sobczak-Waliś, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych. To okazja do poznania autorów nowości wydawniczych nie tylko z kaliskiego podwórka.

Bardzo ciekawie zapowiada się również vlog poświęcony najcenniejszym zabytkom piśmiennictwa, które skrywają magazyny biblioteki głównej przy ulicy Legionów. Przygotowuje go także Monika Waliś, a premierę serii złożonej z co najmniej siedmiu odcinków zaplanowano na zbliżający się wielkimi krokami Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Ze względu na pandemię raczej w całości będzie musiał odbyć się w świecie wirtualnym.

Na swą premierę czeka również wideoblog, który powstaje w porozumieniu z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Biblioteka poprosiła Mateusza Halaka z MOZK, który pasjonuje się kaligrafią, aby korzystając ze zdigitalizowanych przez MBP rękopisów wyodrębnił i przeanalizował autografy znanych ludzi, w tym słynnych kaliszan. W ten sposób powstanie vlog pod wielce intrygującym tytułem „Podpisz się jak…”.

Inicjatywy biblioteki można zobaczyć na Facebooku

Źródło zdjęć: MBP w Kaliszu, mat.pras.