spot_img

GBP w Aleksandrowie zaprasza on-line czytelników do spotkań z książkami i nie tylko

Justyna Bździuch z Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie doradza by wykorzystać okres kwarantanny najlepiej jak potrafimy by dotrzeć do czytelników. Pokazuje jak biblioteka przeniosła inicjatywy do wirtualnego świata.

Cykl informacyjny „Zasoby w Internecie –korzystaj”

Wyszykujemy w Internecie ciekawe inicjatywy dostępne bezpłatnie on-line. Następnie publikujemy je na stronie organizatora biblioteki www.ealksandrow.pl i naszym fanpage’u, zebrane tematycznie dla różnych grup odbiorców linki odsyłające do stron www, portali, blogów, itp. gdzie można znaleźć darmowe zasoby kultury i edukacyjne, jak np.:  strony gdzie można znaleźć ebooki, audiobooki, pełne teksty lektur, spotkania z teatrem i poezją on-line, różne materiały i gry edukacyjne dla przedszkolaków, dzieci starszych i nastolatków.

Cykl fotografii „Książka dobra na wszystko”

Na Instagramie publikujemy fotografie z cyklu „Książka dobra na wszystko”. Pokazujemy naszym odbiorcom, że książki mogą być pomocne we wszystkich dziedzinach aktywności naszego życia. Pojawiły się takie tematy jak: kuchnia, domowy salon piękności, inspiracje na Wielkanoc, podróże – a wszystko z książką, również tą dostępną w Internecie.

Akcja „Przeczytaj wiersz – komuś i sobie”

21 marca poprzez media społecznościowe z okazji Światowego Dnia Poezji zachęcaliśmy wszystkich do przeczytania sobie wiersza na głos i komuś bliskiem w domu lub poprzez wirtualną komunikację. W to działanie zaangażowała się młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka” przy GBP w Aleksandrowie, która aktywnie uczestniczyła i promowała czytanie wierszy szczególnie wśród rówieśników w swoich mediach społecznościowych.

Konkurs „Moja relacja”

Biblioteka ogłosiła konkurs on-line. Zapraszamy wszystkich chętnych, aby przygotowali krótką relację tekstową lub obrazową jak spędzają ten czas zatrzymania z książką (tradycyjną, e-bookiem, audiobookiem). Relację należy przesyłać na adres: gbpaleksandrow@wp.pl do końca maja 2020 r.

Konkurs plastyczny on-line „Postać z książki. Moja ulubiona”

Konkurs plastyczny „Postać z książki. Moja ulubiona” dla dzieci w wieku 3-6 lat z Aleksandrowa i hiszpańskiej Viany to kolejna propozycja biblioteki on-line, tym razem dla najmłodszych. Biblioteka organizuje konkurs wspólnie z hiszpańską Biblioteką Publiczną w Vianie. Zapraszamy dzieci do samodzielnego narysowania ulubionej postaci z książki. Zachęcamy też rodziców do poczytania z dziećmi książki, porozmawiania o tym bohaterze.

Należy wykonać skan lub zdjęcie pracy i wysłać w formie elektronicznej na adres biblioteki do 16 kwietnia 2020 roku. Biblioteka Publiczna w Vianie przeprowadzi w tym samym czasie konkurs dla dzieci z Viany. Prace dzieci z Aleksandrowa i Viany będą zaprezentowane na wystawach wirtualnych w obydwu bibliotekach 23 kwietnia 2020 r. z okazji Światowego Dnia Książki.

Akcja „Baw się w łamigłówki”

Kolejna propozycja dla czytelników jaką zaproponowała biblioteka w Aleksandrowie to akcja „Baw się w łamigłówki”. W cyklu pojawiają się różne łamigłówki nawiązujące do książki i biblioteki, w mediach społecznościowych naszej biblioteki: Facebook i Instagram. Zachecamy też do korzystania z puzzli i gier planszowych. Zapraszamy całe rodziny do wspólnego spędzania czasu przy takiej aktywności. Polecamy tez czytelnikom strony, gdzie można znaleźć interesujące zadania logiczne dla różnych grup wiekowych.

Głośne czytanie DKK „Okładka”

Zaprosiliśmy dzieci 2 kwietnia 2020 roku do mediów społecznościowych biblioteki. Dziewczynki z DKK „Okładka” czytały wybrane utwory dla dzieci w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Głośne czytanie zostało przeprowadzone we współpracy z Przedszkolem „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie, które poinformowało rodziców i maluchy o akcji. Udało się zaprosić skupić przedszkolaki tym razem nie na dywanie w bibliotece a w wirtualnej rzeczywistości.

Akcja „DKK poleca do czytania…”

Nasza najnowsza propozycja to akcja „DKK poleca do czytania…”. Dziewczynki z DKK „Okładka” wykonały fotografie pokazujące książkę, którą polecają swoim rówieśnikom do czytania z podpisem (imię…) z DKK poleca! Fotografie zostaną opublikowane w mediach społecznościowych biblioteki i klubowiczek. Poprzez wirtualną prezentację chcemy zachęcać młodych ludzi do czytania, a kto zrobi to najbardziej wiarygodnie, jak nie sami nastolatkowie.

Źródło zdjęć: freepik.com – ijeab