spot_img

#bibliotekainspiruje i promuje książki. Działalność bibliotekarzy z Ostrowi Mazowieckiej

Ostrowska Biblioteka, wychodząc naprzeciw swoim czytelnikom w związku z zaistniałą sytuacją, wprowadziła szereg działań on-line. Mając na uwadze dużą ilość propozycji pojawiających się w internecie w obecnym czasie i to, że w tym nadmiarze użytkownicy mogą mieć trudność z wyszukiwaniem czytelniczo-książkowych informacji, postanowiliśmy im to ułatwić i wykonywać to za nich. Promujemy tym sposobem książkę i możliwość czytania.

Na profilu biblioteki na Facebooku codziennie zamieszczamy propozycje darmowych e-booków i audiobooków. Informujemy o spotkaniach autorskich on-line. Udostępniamy przez telefon kody do platformy z e-bookami. Mając też na uwadze naszą działalność na rzecz regionu, proponujemy i zachęcamy naszych czytelników do zapoznania się z działalnością etnograficzną innych instytucji. Pracując zdalnie, kończymy też działania związane z selekcją zbiorów. Dbamy również o naszych seniorów z sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku będąc z nimi w kontakcie telefoniczno-SMS-owym. Wszelkich informacji udzielamy drogą telefoniczną i mailową.

Aby umilić czytelnikom czas spędzany w domu, stworzyłyśmy projekt „Tydzień Inspiracji on-line z Biblioteką”. Codziennie proponujemy inną ofertę tematyczną, m.in. Sport to zdrowie, Jak robić bezpiecznie zakupy podczas pandemii, Kino familijne czy Dzień dla Seniora. Był „Tydzień Inspiracji” z rozrywką, podczas którego polecałyśmy m.in. tematy: Zatańczymy, Cyrkowo- Domowo, Odkryj w sobie kreatywność. Zaplanowany już został Tydzień Inspiracji online ze sztuką. Propozycje odnoszą się do miejsc w sieci, stron, blogów, z których można skorzystać za darmo. Projekt zamierzamy kontynuować.

Na naszym fanpage odbywają się pojedynki książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wśród uczestników, którzy zagłosowali na zwycięski tytuł rozlosowujemy nagrody książkowe.

Uczestniczymy w działaniach i przedstawiamy propozycje online w związku ze świętami okołoliterackimi i nie tylko. Czytamy bajki dla dzieci pod hasłem „Biblioteka czyta dzieciom” i przygotowujemy się do akcji sleeveface pod hasłem „Ubierz się w książkę w domu” i fotograficznego projektu mozaikowego.

– Systematycznie wdrażamy nowe propozycje, staramy się, aby nasz profil tryskał optymizmem, a dzięki temu mamy nadzieję, że nasi czytelnicy są zadowoleni i nie nudzą się. Myślimy też o ofercie na przyszłość, gdy już wrócimy do biblioteki po przerwie. Przygotowujemy nowe pomysły, scenariusze zajęć, szukamy nowości książkowych, piszemy projekty. Wszystko to dla naszych czytelników, aby być z nimi w stałym kontakcie podczas tego niewątpliwie odmiennego okresu, w jakim przyszło nam prowadzić biblioteczną działalność – mówi Agnieszka Kaczmarek, bibliotekarka.

Zapraszamy wszystkich do skorzystania z oferty online MBP w Ostrowi Mazowieckiej na stronie: www.bibl.ostrowmaz.pl oraz Facebooku. Działania MBP w Ostrowi Mazowieckiej opatrzone są hasztagiem #bibliotekainspiruje.

Źródło zdjęć: freepik.com, MBP w Ostrowi Maz., mat.pras.