spot_img

B jak Batory – wystawa i materiały edukacyjne do pobrania

Senat ustanowił rok 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku”. 10 lutego 2020 to stulecie zaślubin Polski z morzem. Morska historia II RP łączy się z wieloma sukcesami – jednym z nich była budowa transatlantyków. Projekt „B jak Batory”, realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości, opowiada o jednym z nich. Zapraszamy do korzystania z przygotowanych materiałów!

Materiały edukacyjne do pobrania

M/S Batory od 1936 roku przez 33 lata pływał pod polską banderą jako regularny środek transportu do Ameryki oraz w konwojach podczas II wojny światowej. „Lucky ship”, jak go nazywano, owiany jest wieloma legendami. Podczas swojej służby odbył 222 rejsy oceaniczne, przewożąc 270 tysięcy pasażerów.

Wystawa „B jak Batory”

To materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Z przygotowanych plików wirtualnej wystawy może skorzystać każdy, w tym instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły czy organizacje pozarządowe. Wystarczy pobrać pliki PDF i wydrukować je w dowolnej wielkości. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak można wydrukować je w każdym mniejszym formacie. Ekspozycja składa się z 12 plansz. Na planszach można odnaleźć wiele archiwalnych zdjęć, map i mnóstwo ciekawostek, które pozwalają prześledzić losy statku od pierwszego rejsu po zakończenie służby.

Scenariusz

M/S Batory – stalowy król, okno na świat to scenariusz zajęć lekcyjnych przeznaczony dla 4 klasy szkoły podstawowej. Lekcja rozpoczyna się od analizy sytuacji II RP, państwa z dostępem do morza, lecz bez portu morskiego.

Warsztaty plastyczne

M/S Batory – wszyscy na pokład! – tak zatytułowano warsztaty plastyczne dedykowane dzieciom w wieku 6-11 lat. Godzinne zajęcia podzielone zostały na dwie części.

Filmy

8 krótkich filmików przedstawia 8 najważniejszych etapów służby okrętu. Dostępne są one w serwisie YouTube.

Więcej informacji: niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/b-jak-batory-wystawa-i-materialy-edukacyjne-do-pobrania/

Źródło zdjeć: niepodlegla.gov.pl