spot_img

Noworoczne szaleństwo w bibliotekach!

Wcale źle nie przeczytałeś tytułu. Dziś będzie o promocji marihuany przez bibliotekarzy, ćwiczeniach umysłowych i fizycznych. Zobaczcie, co jeszcze Nowy Rok przyniósł w bibliotekach na świecie w ramach nowego cyklu „Biblioteka do kwadratu” – bibliotecznego przeglądu Instagrama Lustra Biblioteki! 

Energia = motywacja + ciężka praca do kwadratu – tak można za pomocą równania przedstawić pracę bibliotekarza. W cyklu „Biblioteka do kwadratu” będzie:

 • inspirująco (mnóstwo projektów, ciekawostek i podpowiedzi) i zadziwiająco (niektóre pomysły bibliotekarzy to istny kosmos),
 • śmiesznie (nasza praca z humorem i od kuchni) i poważnie (czasem aż za bardzo),
 • dobrze (dobre praktyki, ciekawe projekty) i źle (jak uczyć się na błędach innych i czego nie robić).
https://www.instagram.com/p/B66SA1NpySx/

Biblioteka do kwadratu – 8 powodów, dla których warto tu zaglądać

 • dowiesz się, jak promować czytelnictwo i biblioteki
 • sprawdzisz, jakie działania podejmują biblioteki by zyskać nowych czytelników
 • podejrzysz życie bibliotekarzy z całego świata i kulisy ich pracy
 • przeczytasz o ciekawostkach na temat bibliotek i nie tylko
 • poznasz ciekawe profile bibliotek z całego świata
 • zainspirujesz się małymi i dużymi projektami
 • pooglądasz dobre zdjęcia i pomysły na ciekawe kompozycje
 • podpatrzysz dobre praktyki.

Przy okazji zobaczcie, jak Lustro Biblioteki odbija się w „tafli” waszych telefonów na Instagramie. Twoja biblioteka też może trafić do przeglądu – oznacz @LustroBiblioteki lub też wyślij e-maila na adres redakcja@lustrobiblioteki.pl

Nowy Rok w bibliotece, nie w siłowni!

W służbie rodzinom

Poznajcie Bao pochodzącą z Chin, która przez 20 lat pracowała w The Morgantown Public Library. Na emeryturze zajmie się podróżowaniem wraz z chórem West Virginia Community Choir. Zapytana o to, za czym będzie najbardziej tęsknić, odpowiedziała, że za ludźmi, gdyż w swojej długoletniej pracy mogła poznać wiele rodzin.

https://www.instagram.com/p/B6qSXw5HBO5/

Sowa Wayatt

Nie od dziś wiadomo, że sowa to symbol mądrości i bibliotek. Czy to powód dla którego sowa Wayatt pojawiła się między regałami w East Greenbush Library? Nie. To przedsięwzięcie realizowane we współpracy z Wildlife Institute of Eastern NY, które zajmuje się prowadzeniem programów o ekologii poprzez zapoznanie z najbardziej egzotycznymi gatunkami zwierząt, w tym ptaków drapieżnych. Wayatt to puchacz zwyczajny, który m.in. w Polsce jest pod ochroną gatunkową.

https://www.instagram.com/p/B6lvdYaJ9_k/

Bibliotekarze i marihuana

Czarne krążki i parodia Bruna Marsa

Vinyl Destination to miejsce dla fanów czarnych krążków. Znajdujące się w San Francisco Library w specjalnie wydzielonej przestrzeni Audiovisual Center, tym razem promuje album „24K Magic” Bruna Marsa. Muzyczna kolekcja biblioteki obejmuje różne gatunki i nośniki. Odbywają się tutaj również specjalne spotkania z producentami muzycznymi i nie tylko.

– Biblioteka to więcej niż zbiory – mówi Michael Lambert, Deputy City Librarian (reprezentant biblioteki w radzie miejskiej). – Tworzymy doświadczenia. Po powrocie do łask płyt winylowych przywracamy pokoleniom, także tym nowym, magię starych sklepów muzycznych i odkrycia ulubionych albumów – dodaje.

https://www.instagram.com/p/B6qq6vGliNs/

Czy wiecie, że…

… jeden z przebojów Bruna Marsa zaistniał w wersji bibliotekarskiej? Zobaczcie wykonanie bibliotekarzy z Orange Public Library do samego końca.


W następnym przeglądzie zdradzę, co dzieje się w pewnej bibliotece nocą, kim jest Kołdrian, co znalazł australijski bibliotekarz oraz zaprezentuję dwa projekty #storytime.

Z bibliotekarskim pozdrowieniem gorąco zapraszam po nowe inspiracje!

Barbara Maria Morawiec

Źródło zdjęć: unsplash.com – Gabriel Sollmann | oraz link podane przy zdj.