spot_img

Prezentownik, czyli 10 książek dla każdego na święta

Idealne święta to dla każdego bibliotekarza dni wypełnione dobrą literaturą. Jakie tytuły warto włożyć do świątecznych paczek? W dzisiejszej rekomendacji 10 propozycji na doskonałe książkowe prezenty dla czytelników w różnym wieku.

Rodzina wafelków. Dobre maniery, czyli savoir vivre dla dzieci

Kontynuacja przygód sympatycznej rodziny Wafelków napisana przez Joannę Krzyżanek, a zilustrowana przez Zenona Wiewiurkę. W zbiorze zamieszczono kolejne opowiadania o mieszkańcach Starego Knedelkowa 5 – każde z nich podejmuje temat bliski dzieciom w wieku przedszkolnym, a przy okazji zwraca najmłodszym uwagę na znaczenie zasad savoir vivre. Filip, Lusia i ich bliscy uczą norm rodzinnego współżycia, podstaw kultury osobistej, dbania o najbliższe otoczenie oraz zachowania w przestrzeni publicznej.

Prezentownik, czyli 10 książek dla każdego na święta

Te proste historyjki są dla przedszkolaków interesujące dzięki przedstawionym z wdziękiem tytułowym postaciom. Po każdym opowiadaniu zamieszczono krótkie zilustrowane rady dotyczące opisywanego zagadnienia. Familiarna atmosfera tej antologii, życiowe i skondensowane wskazówki oraz zabawne rozwiązania graficzne łączą edukację przedszkolną z przyjemną lekturą.

TYTUŁ: Rodzina wafelków. Dobre maniery, czyli savoir vivre dla dzieci
AUTOR: Joanna Krzyżanek
ILUSTRACJE: Zenon Wiewiurka
WYDAWNICTWO: Papilon
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 144


Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa

Tytuł Tadeusza Baranowskiego zdecydowanie można zaliczyć do komiksowej klasyki, która wciąż śmieszy i bawi młodych odbiorców. Przygody dwóch pociesznych podróżników, Kudłaczka i Bąbelka, którzy pechowo trafiają wprost w szpony gigantycznej kałamarnicy bądź w paszczę lwa, podobają się nawet tym dzieciom, które nie przepadają za długą lekturą.

Prezentownik, czyli 10 książek dla każdego na święta

Bohaterowie Baranowskiego nigdy nie tracą wigoru i nieustannie eksplorują świat. Zabawa kolorem, rozwiązaniami graficznymi i przygodową konwencją sprawia, że ten niezwykle lekki komiks pomimo upływu lat od jego wydania jest dla dzieci wciąż atrakcyjny.

TYTUŁ: Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa
AUTOR: Tadeusz Baranowski
WYDAWNICTWO: Kultura Gniewu
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 64


Orangeboy. Masz u nas dług

Orangeboy. Masz u nas dług to świetna, wartościowa powieść dla nastolatków, uświadamiająca im przy okazji konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z kontaktu z narkotykami. Marlon – główny bohater historii Patrice Lawrence – przypadkowo wplątuje się w tarapaty: podczas randki ginie jego partnerka, która na oczach chłopaka zażyła dragi. Policjanci tymczasem podejrzewają Marlona o handel narkotykami,  a gang lokalnych dilerów robi wszystko, by obrócić tę sytuację na swoją korzyść… Jak zachowa się nastolatek i czy wybory, których dokona, sprawią, że pozostanie po właściwej stronie?

Orangeboy zdaje się być połączeniem powieści sensacyjnej z literaturą obyczajową dla młodzieży. Tekst obfituje w liczne zwroty akcji, a społeczny wydźwięk jej tematyki stanowi ważny i mocny głos, próbujący zrozumieć postawy młodych ludzi. Dochodzi do tego dobry literacki warsztat autorki – połączenie tych wszystkich elementów sytuuje Orangeboya wśród młodzieżowych literackich pewniaków.

TYTUŁ: Orangeboy. Masz u nas dług
AUTOR: Patrice Lawrence
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 448


Gulu. Pamiętne lato

Święta z horrorem – czemu nie? Jeżeli od karpia i świątecznych piosenek wolicie lekturę, przyprawiającą czytelnika o gęsią skórkę, to czas na książkę Juliusa Thorne’a. Główny bohater powieści Gulu. Pamiętne lato – nastolatek, prześladowany przez rówieśników – dostaje od tajemniczej istoty propozycję wzięcia odwetu na szkolnych dręczycielach… Czy z niej skorzysta? Do czego doprowadzą go własne niewyrównane porachunki? Jaką cenę przyjdzie mu za nie zapłacić? I – najciekawsze – czym lub kim jest owa tajemnicza istota?

Prezentownik, czyli 10 książek dla każdego na święta

Gulu. Pamiętne lato to lektura, która trafia przede wszystkim w gusta fanów twórczości Stephena Kinga i  Grahama Mastertona. Nie brakuje tu akcji, fabuła zawiązana jest w logiczny sposób i jeżeli ktoś lubi ten typ literatury, to naprawdę trudno o lepszą propozycję.

TYTUŁ: Gulu. Pamiętne lato
AUTOR: Julius Throne
WYDAWNICTWO: Novae Res
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 794


Dzień matki

„Rodziny się nie wybiera, ale rodzina może wybrać ciebie” – ten ciekawy okładkowy blurb przyświeca niejednej świątecznej atmosferze. Dzień matki to propozycja, z którą warto zaprzyjaźnić się w trakcie długich zimowych wieczorów – ta kryminalna powieść ma ponad siedemset stron i jest kontynuacją serii z udziałem duetu Oliver von Bodenstein-Pia Kirchhoff. Tym razem para będzie musiała uporać się z tajemnicą znalezionych na posesji zmarłego mężczyzny szczątek kobiet. Czy to on jest winny ich śmierci? Czy uda im się zlokalizować innego podejrzanego? Dzień matki wciąga, intryguje, ale i czasami w trakcie długiej lektury irytuje – na pewno jednak odrywa od świątecznego galimatiasu.

Prezentownik, czyli 10 książek dla każdego na święta

TYTUŁ: Dzień matki
AUTOR: Nele Neuhaus
TŁUMACZ: Anna Urban, Miłosz Urban
WYDAWNICTWO: Media Rodzina
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 728


Czekając na Golema

Wśród świątecznych poleceń musiał się pojawić tytuł dla wszystkich czytelników, którzy znają i kochają kanon literatury polskiej. Zbiór esejów Jana Gondowicza – fantastycznego polskiego krytyka literackiego – należy do tych książek, które każdy miłośnik współczesnej literatury przeczyta z niekłamaną przyjemnością, choć podczas tej lektury kilkukrotnie pomyśli: „czas nadrobić zaległości, tylu świetnych książek jeszcze nie czytałem!”. Niesłychana erudycja autora i lekkość w oprowadzaniu obiorcy po marginesach świata kanonu literatury sprawiają, że jest to publicystyka, która dostarczy książkowemu molowi nowych czytelniczych inspiracji oraz zachęci do dalszych powieściowych poszukiwań

TYTUŁ: Czekając na Golema
AUTOR: Jan Gondowicz
WYDAWNICTWO: Nisza
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 408


Ludzie potrafią latać

Antologia dziesięciu radosnych opowiadań różnych polskich autorów i autorek (wśród nich m.in. Agnieszka Lingas-Łoniewska, Małgorzata Warda czy Magdalena Knedler). Bohaterom tych historii nietrudno o pomyłki, które często doprowadzają ich do kompromitujących sytuacji, a nawet na… komisariat. W zbiorze przeważają opowiadania obyczajowe, które trafiają w gusta czytelniczek lekkiej literatury. Bohaterowie (i autorzy) męscy zasadniczo są tu w mniejszości.

Oprócz wątków miłosnych w poszczególnych historiach pojawia się tematyka nawiązywania przyjaźni, pielęgnowania ogólnoludzkiej dobroci, odruchów serca, ale i rywalizacji… Narratorzy opowiadań szukają zgubionych przedmiotów, ćwiczą do sportowych zawodów, podejrzewają partnerów o zdradę… Ta lekka antologia, która ukazała się pod patronatem Lustra Biblioteki, dobrze sprawdzi się jako niezobowiązujący świąteczny upominek.

TYTUŁ: Ludzie potrafią latać
AUTOR: Agnieszka Lingas-Łoniewska, Małgorzata Warda , Alicja Sinicka i in.
WYDAWNICTWO: Novae Res
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 332


Najeźdźcy

Ambitny tytuł z beletrystycznej serii. Amerykańskie przedmieścia, biały płot, hermetyczna społeczność, tropiąca każdą inność. Jednocześnie plotki, oszczerstwa, ciekawość– mała społeczność bohaterów książki Karoliny Waclawiak, Little Neck Cove przypominała mi momentami idealną fasadę rodem z kultowego serialu Desperate housewives. Gdy tylko ktoś przekroczy granice wytyczane przez mieszkanki idealnego osiedla, natychmiast dotkliwie odczuje konsekwencje społecznego ostracyzmu…

Prezentownik, czyli 10 książek dla każdego na święta

Najeźdźcy to dobra proza psychologiczna, której nie pochłoniecie w jeden wieczór. Czas u Waclawiak zwalnia, biegnie leniwie po uczuciach i myślach fabularnych bohaterów – a jednocześnie od napięcia i podskórnych emocji aż trzeszczą strony.

TYTUŁ: Najeźdźcy
AUTOR Karolina Waclawiak
TŁUMACZ: Joanna Dżdża
WYDAWNICTWO: Relacja
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 256


Iris McBlack. Kryształowe serce

Przedostatnia propozycja skierowana jest dla młodych fanów fantastyki. Książka Michała Bergela rozpoczyna nową serię dla dzieci. Jej bohaterką jest rudowłosa dziewczyna o imieniu Iris – aby odzyskać siostrę, nastolatka musi wskoczyć wprost do świata wypełnionego sekretną magią i odnaleźć w nim zaginionego maga. Choć Iris jest żywiołowa i pełna optymizmu, szybko okazuje się, że nie będzie to proste zadanie.

Złoto, magia, czarownice… na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Kryształowe serce to kompilacja motywów dobrze znanych z klasyki tytułów fantasy. Autor jednak urozmaica fabularną konwencję dzięki równoczesnemu wprowadzeniu kilku planów akcji. Nie można narzekać przy lekturze tej książki na monotonię – Bergel stawia na dynamiczną narrację, czym skutecznie skupia uwagę dzieci i nastolatków.

TYTUŁ: Iris McBlack. Kryształowe serce
AUTOR: Michał Bergel
WYDAWNICTWO: Jaguar
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 380


Babel. W dwadzieścia języków dookoła świata

Na koniec chciałabym pokazać najlepszą – w mojej ocenie – tegoroczną książkę popularnonaukową, która będzie gratką nie tylko dla osób, zainteresowanych współczesnym językoznawstwem. Dorren jest autorem publikacji, w której zabawny i twórczy sposób pokazuje zależności zachodzące pomiędzy językami, procesy w obrębie nich zachodzące oraz ich codzienne użycie.

W książce Babel znajdziecie charakterystykę wybranych języków, ale i całych kultur, których te języki są odzwierciedleniem. Dorren pokazuje, jak dopasowują się one do potrzeb użytkowników, jak wiele bogactwa różnorodności niosą za sobą wybrane słowa oraz jak stają się odzwierciedleniem ludzkich uczuć. Ten tytuł to nie tylko świetne kompendium wiedzy językoznawczo-komparatystycznej, ale również pozycja, która skłania do refleksji zwłaszcza w świąteczne dni.

TYTUŁ: Babel. W dwadzieścia języków dookoła świata
AUTOR: Gaston Dorren
ILUSTRACJE: Anna Sak
WYDAWNICTWO: Albatros
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 432

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec, Aleksandra Sobańska