spot_img

Mafie śmieciowe i kosmiczne odpady

Poprzednia publikacja Oli Woldańskiej-Płocińskiej otrzymała tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2018 roku w konkursie „Przecinek i Kropka”. W mojej ocenie Śmieciogród ma w pełni uzasadnione szanse powtórzyć sukces Zwierzokracji. Dlaczego?

Cuchnący temat w pięknym wydaniu

Mówiąc najkrócej, Śmieciogród to po prostu historia ewolucji podejścia ludzkości do utylizacji śmieci. Czy ten temat brzmi ciekawie? Niespecjalnie – niemniej jednak w ujęciu Oli Woldańskiej-Płocińskiej ten cuchnący temat zostaje świetnie opracowany i Śmieciogród staje się tym samym najbarwniejszą i najpiękniejszą książką dotyczącą odpadów, jaką miałam okazję czytać. Już przy pierwszym kontakcie z publikacją widać, że ten tytuł jest świetnie dopracowany graficznie i każdy detal ilustratorski – nawet mucha na grzbiecie książki – przyciąga wzrok. Ładna szata graficzna to jednak nie wszystko.

„Śmieci (fachowo nazywane odpadami) to wszystko, czego ludzie chcą się pozbyć”

Ola Woldańska-Płocińska kilkukrotnie w różnych częściach książki, tłumaczy się z potrzeby/konieczności sięgnięcia po ten temat, pokazując skalę zjawiska. Wskazuje na to, że „jeszcze nigdy nabywanie nowych towarów nie było tak tanie i proste jak dziś”, a segregacja „powinna być nawykiem każdego szanującego się człowieka”.

Autorka objaśnia podstawowe pojęcia dotyczące recyklingu; przedstawia, jak zmieniały się produkty, których używano do pakowania przedmiotów oraz opisuje historię poszczególnych surowców. Przede wszystkim jednak przygląda się przykrej rzeczywistości, wyciąga wszystkie ludzkie śmieciowe przewinienia (włącznie z wywózką odpadów do lasu) i mówi o nich wprost.

Mafie śmieciowe i kosmiczne odpady

Zmieniać świat

Choć autorka przypomina o normach segregacji i prezentuje podstawy ekologii, czytając Śmieciogród, nie będziecie mieć poczucia, że korzystacie z podręcznika do przyrody. Ola Woldańska-Płocińska chce kształtować świadomość, uczyć racjonalnego korzystania ze sklepowego asortymentu i zmieniać mentalność czytelników. Co ciekawe, promuje również dobre wzorce (takie jak funkcjonowanie Banków Żywności, działania Roba Greenfielda czy zarządzanie gospodarką śmieciową na wyspie Bornholm).

Treści przedstawione w Śmieciogrodzie przemawiają do wyobraźni i bez wątpienia młody człowiek, który uważnie przeczyta tą książkę, przypomni sobie o niej, kupując foliową reklamówkę w trakcie wyprawy do supermarketu.

Lustrzane inspiracje

Zachęcam do zainteresowania się tematyką między innymi Banków Żywności. Porozmawiajcie z młodzieżą o funkcjonowaniu Federacji Polskich Banków Żywności – warto szerzej przybliżyć nastolatkom tę działalność. Korzystając ze Śmieciogrodu, bez trudu znajdziecie w nim ciekawostki, które uzupełnią waszą prezentację (takie jak np. opakowanie z obierków po owocach).


TYTUŁ: Śmieciogród
AUTOR: Ola Woldańska-Płocińska
WYDAWNICTWO: Papilon
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 80

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec