spot_img

Targi Książki w Krakowie dla bibliotekarzy – lista wydarzeń branżowych

Ponad 1000 godzin programu towarzyszącego, a w nim: premiery książek, akcje czytelnicze, nagrody literackie, salon komiksu, ściana ilustratorów, spotkania autorskie, warsztaty, dyskusje, german stories – tak w skrócie można ująć to, co będzie się działo od najbliższego czwartku w Krakowie. Jakie wydarzenia czekają w tym roku na bibliotekarzy podczas Międzynarodowych Targów Książki?

23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to czterodniowe święto literatury w Mieście Królów Polski. W dniach 24-27 października Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków zamieni się w wielką księgarnię i jednocześnie w czytelnię dla każdego.

Niemcy, jako gość specjalny, zaprezentują się pod hasłem „German stories”. Na stoisku naszych sąsiadów będzie można odkryć bogactwo niemieckiej literatury, spotkać niemieckojęzycznych autorów i wziąć udział w licznych atrakcjach. Dzięki współpracy z Goethe Institut zaplanowano odkrywanie Krakowa oczami niemieckich literatów – umożliwią to spacery po Krakowie zorganizowane śladami znanych pisarzy i ich dzieł.

Małopolskie Forum Bibliotek 2019 – patronat Lustra Biblioteki

Lista wydarzeń branżowych

Poniżej kilka wybranych wydarzeń dedykowanych dla bibliotekarzy. Szczegóły tych i innych znajdziesz w programie towarzyszącym.

24 października

10:00 – 12:00 w sali seminaryjnej Lwów B

Rola bibliotek w czasach cyfryzacji, mediów społecznościowych i społeczeństwa obywatelskiego

W ramach Małopolskiego Forum Bibliotek zapraszamy na wykład dr. Thomasa Beckera z Politechniki w Kolonii na temat przyszłości bibliotek nie tylko publicznych.


13:00 – 15:00 w sali seminaryjnej Lwów B

Sztuczna inteligencja w świecie książki

Czy sztuczna inteligencja czyta książki? W jaki sposób? Czego uczy się o nas, ludziach, przyswajając serwowane jej treści? W jaki sposób rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na świat książki? Czy zmieni nasze czytelnicze przyzwyczajenia?


13:00 – 17:00 w sali seminaryjnej Wiedeń A

Debata „Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce”

W jakim stopniu aktywność samorządów może poprawić stan czytelnictwa w Polsce? Jakimi działaniami możemy się na tym polu pochwalić? Jakie bariery: instytucjonalne, prawne i finansowe stanowią przeszkodę dla zwiększania wsparcia dla twórców kultury, wydawców i księgarzy? To tylko kilka z pytań, na które zaproszeni goście postarają się odpowiedzieć. Spotkanie zakończy się przyjęciem wspólnej deklaracji.


15:00 – 17:00 w sali seminaryjnej Wiedeń B

Omnis, co dalej?

Dyrektorzy Dominik Cieszkowski oraz Kacper Trzaska przedstawią efekty prac nad projektem oraz poinformują o dalszych działaniach Biblioteki Narodowej.


25 października

15:00 – 17:00 w sali seminaryjnej Lwów A

Ochrona wizerunku i innych dóbr osobistych w publikacjach książkowych – aspekty prawne

Renesans, jaki przeżywa literatura faktu, w tym literatura biograficzna i memuarystyczna, sprawia, że coraz częściej pojawia się konflikt pomiędzy dobrami osobistymi opisywanych osób (np. prawem do prywatności, prawe do dobrego imienia) a prawem społeczeństwa do uzyskiwania informacji na temat znanych osób, zjawisk czy trendów społecznych. Warto przyjrzeć się temu zjawisku z punktu widzenia ochrony interesów wydawcy – nośne biografie, szczególnie te mniej układne, bywają bowiem obarczone ryzykiem.


12:00 – 13:00 w sali seminaryjnej Lwów A

Praktyczny przewodnik po zmianach w serwisie ISBN

Wydawcy dowiedzą się o nowych usługach zaprojektowanych w ramach projektu OMNIS. Zostanie pokazane w jaki sposób szybko i bezproblemowo przypisać numer ISBN do książki, jak dodać odpowiednią kategorię tematyczną i przekazać egzemplarz obowiązkowy.

Targi Książki w Krakowie dla bibliotekarzy – lista wydarzeń branżowych]

Stanowiska bibliotek

  • Biblioteka Narodowa D49
  • Biblioteka Kraków C66
  • Polski Związek Bibliotek C61
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie C63

Lista wystawców i plan

Targi Książki w Krakowie dla bibliotekarzy – lista wydarzeń branżowych]