spot_img

Olga Tokarczuk otrzymała Nobla

Akademia Szwedzka przyznała literackie Noble wyłaniając dwóch laureatów, w tym Polkę. Wyróżnienie otrzymała za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Gratulacje!

– Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje! – tak informację o uhonorowaniu skomentowała Olga Tokarczuk na swoim Facebooku.

IV Gala Alei Gwiazd Literatury – Olga Tokarczuk

Literacki Nobel 2018

Po 23 latach i nagrodzie Nobla dla polskiej poetki Wisławy Szymborskiej, sukces ten udało się powtórzyć Oldze Tokarczuk. To ogromny prestiż dla Polski, ale przede wszystkim dla pisarki.

– Serdeczne gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk! Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo! – przekazał Andrzej Duda, prezydent RP, na swoim profilu na Twitterze.

– Gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk. Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces Pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie. Gratuluję! – napisał prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Olga Tokarczuk dołączyła do innych polskich literackich noblistów. Do tego elitarnego grona należą: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Literacki Nobel 2019

Laureatem za rok 2019 został ogłoszony austriacki pisarz Peter Handke za „wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.