spot_img

Młodzież zaprojektuje swoją przestrzeń w Bibliotece Oksywie

W Gdyni w Bibliotece Oksywie powstanie pokój dla młodzieży. Miejsce, w którym młodzi ludzie będą mogli spędzić czas po swojemu. Porozmawiać, popracować w spokoju lub zwyczajnie poczytać. Najważniejsze, żeby czuli się jak u siebie. I dlatego to oni będą ten pokój projektować.

– Chcemy stworzyć miejsce do wspólnego spędzania czasu, żeby młodzież nie tylko nas odwiedzała, ale i zatrzymała się na dłużej – mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia – O pomoc w przeprowadzeniu procesu projektowania zwróciliśmy się do Strefy Startup Gdynia.

Specjalne warsztaty dla młodzieży oparte na Design Thinking poprowadzą Agata Ciesielska oraz Karolina Wenskowska ze Strefy Startup Gdynia.

– Celem metodologii Design Thinking jest projektowanie usług tak, aby były przyjazne użytkownikowi i odpowiadały na jego potrzeby. Uczy myślenia poza schematami oraz szukania rozwiązań, a nie problemów – tłumaczy Karolina Wenskowska ze Strefy Startup Gdynia – Chcemy pokazać młodzieży, jak lepiej rozumieć potrzeby innych. Taka umiejętność przyda się im w przyszłości przy tworzeniu swoich biznesów, ale również w czasie ich dalszej edukacji.

W procesie tworzenia wezmą udział uczniowie klasy siódmej ze szkoły podstawowej nr 33 na Oksywiu. Zajęcia odbędą się w dniach 8-10 października (dwa pierwsze spotkania odbędą się w Strefie Startup Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, ostatnie spotkanie w Bibliotece Oksywie).

– Projekt nowej przestrzeni w Filii nr 13 powstanie w trakcie trzech warsztatów, w czasie których uczestnicy przejdą przez kolejne etapy projektowania metodą Design Thinking: empatię, ideację, prototypowanie i testy – mówi Karolina Wensowska. – Dzięki temu nie tylko będą mogli wymyślić innowacyjne rozwiązania, ale również przygotować prototyp i sprawdzić go poprzez testowanie.

To nie pierwsze takie działania Biblioteki Gdynia Miejska. Wcześniej pytała się swoich młodych czytelników o opinie w czasie tworzenia nowej filii. W 2016 roku rozwiązania wypracowane w czasie cyklu Miejski Service Design organizowanego przez Strefę Startup Gdynia, zostały wdrożone w Bibliotece z Pasją. Celem cyklu było przyciągnięcie młodzieży do bibliotek.

Źródło zdjęć: Biblioteka Gdynia