spot_img

Szkoła mistrzów, czyli Święto Książki w Bibliotece

Przed nami, kolejna 26. edycja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego realizowana przez Bibliotekę GALERIA KSIĄŻKI. W tym roku przebiega pod hasłem „Szkoła mistrzów”. Hasło to z jednej strony nawiązuje do spotkań z mistrzami literatury, a z drugiej zachęca młodych odbiorów do jej poznawania i tworzenia, tak by w przyszłości sami mogli stać się mistrzami. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.

2, 3 i 4 października br. czeka wielki finał całorocznych działań, a będzie nim trzydniowe Święto Książki Dziecięcej.

Szkoła mistrzów, czyli Święto Książki w Bibliotece

Pierwszy Dzień Święta Książki

Dzień pierwszy, to spotkania z literaturą. Odbędą się aż 4 spotkania autorskie, 2 warsztaty, na których Muzeum Zamek pokaże najstarsze i najpiękniejsze książki ze swoich zbiorów. Do Planet Cinema zapraszamy na filmową adaptację jednej z powieści Kornela Makuszyńskiego.

Tego dnia spotkamy się zatem z Łukaszem Dębskim (krakowskim autorem, scenarzystą), który opowie skąd się biorą książki. Drugą niezwykłą autorką będzie Małgorzata Strękowska-Zaremba. Tym razem porozmawia o złych i dobrych tajemnicach, na podstawie swojej książki „Dom nie z tej ziemi” (uznaną za jedną z 200 najlepszych na świecie książek dla dzieci w roku 2018 według Internationale Jugendbibliothek w Monachium; wpisaną na listę Białych Kruków). Dwa kolejne, spotkania to obserwacja warsztatu ilustratorów. W swój świat wpuszczą nas Paweł Wakuła oraz Małgorzata Flis. Pierwszy autor na kanwie serii książek „A to historia” zdradzi, co zrobić, żeby nauka historii była przyjemnością. Małgorzata Flis z kolei zaprezentuje proces powstawania ilustracji.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu przeniesie nas w świat dawnych ksiąg. Będzie można zobaczyć m.in. „Zielnik” Szymona Syreńskiego (Syreniausza) (wydany w 1613 roku, dzieło życia pochodzącego z Oświęcimia Syreniusza. „Zielnik” zawiera informacje o najważniejszych znanych i użytkowanych w Europie Środkowej i Południowej w XVI wieku gatunkach roślin i opisuje około 765 roślin), czy Kancjonał z XVI wieku, czyli zbiór popularnych pieśni religijnych lub śpiewów liturgicznych z nutami.

Miłośników kina zapraszamy do Planet Cinema na film o nieśmiertelnych przygodach „Szatana z VII klasy”.

Drugi Dzień Święta Książki

Dzień drugi to zabawa z literaturą. Zaczniemy od spotkania z jedyną i wyjątkowa Joanną Olech (graficzka, autorka książek dla dzieci, a także ich recenzentka i krytyczka literatury), która stworzyła przygody dynastii Miziołków czy Pompona. Następnie odbędą się trzy wyjątkowe warsztaty, na których przygotowane zostaną bajkowe kostiumy. Dzień zamknie się premierowym spektaklem przygotowanym przez nasz biblioteczny teatr (prowadzony przez Łucję Jurys) – na deskach sceny wystawiona zostanie adaptacja książki „A niech to gęś kopnie” Marty Guśniowskiej (książka została wyróżniona w 2018 roku). Po spektaklu odbędzie się szalony bal bajkowych postaci.

Trzeci Dzień Święta Książki

Dzień trzeci wypełni uroczysta Gala wręczenia 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Rozpocznie ją odegrany ponownie spektakl, zaprezentowane zostaną książki nominowane do Nagrody, a wielkim finałem będzie ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek Koziołka Matołka (autorstwa Andrzeja Renesa). Po gali zapraszamy na spotkania autorskie z laureatami, zaś po południu badacze literatury, nauczyciele i bibliotekarze spotkają się na sesji naukowej poświęconej twórczości Pawła Beręsewicza (podwójnego laureata Nagrody, autora książek takich jak „Co tam u Ciumków?”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”).

Podczas trwania Święta w Bibliotece odbywał się będzie również kiermasz książek najlepszych polskich wydawnictw dla dzieci. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach związanych ze Świętem Książki Dziecięcej.

Tekst: mat.pras. Źródło zdjęć: pixabay.com – moritz320