spot_img

Narodowe Czytanie już 7 września!

Już w pierwszą sobotę września polskie biblioteki, instytucje kultury, domy Polaków i inne miejsca zamienią się w wielką czytelnię. To wszystko za sprawą akcji Narodowe Czytanie, która zachęca do lektury i aktywnego uczestnictwa w kulturze. Uczestnikami w tym roku jest już 950 miejscowości, a zgłoszenia dalej trwają!

Czytamy nowele polskie

W 2019 roku wszyscy będą czytać nowele polskie. Wybór został dokonany przez Parę Prezydencką wraz z obywatelami. Na liście lektur znalazło się osiem tytułów. Wśród nich:

O powyższym kanonie literatury Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, napisał następująco w swoim liście:

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe [źródło].

Zgłoś swoją bibliotekę

Dołącz do 950 miejscowości, które organizują Narodowe Czytanie. Za pomocą elektronicznego formularza prześlij propozycję wydarzenia, jakie odbędzie się w Twojej bibliotece. Należy podać m.in. informacje szczegółowe (miejscowość, data, godzina rozpoczęcia i zakończenia), planowany przebieg akcji (program, uczestnicy), dane organizatora. Na stronie prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie dostępne są szczegółowe informacje o akcji, materiały promocyjne (plakaty, banery).

Nasi rodacy będą czytać także poza granicami. W tym roku udział w akcji zgłosiły miasta takie jak: Melbourne (Australia), Christchurch (Nowa Zelandia), Chicago, Houston, Dallas (USA), Ottawa, Montreal (Kanada), Dublin (Irlandia), Haga (Holandia) i nie tylko.

Narodowe Czytanie już 7 września!

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Źródło zdjęć: pixabay.com – Engin_Akyurt, Google Maps