spot_img

Bibliotekarski dialog – podsumowanie 85. Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji

Po tygodniu dzielenia się doświadczeniami, 250 sesjach, wystąpieniach 500 prelegentów dobiegł końca 85. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji. Z pewnością każdy z ponad 3600 delegatów nawiązał międzynarodowy dialog w myśl hasła „Biblioteki: Dialog na rzecz zmian”. Oto podsumowanie obrad i zapowiedź kolejnych dwóch kongresów.

85. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji

Dialog na rzecz zmian – startuje Światowy Kongres Bibliotek i Informacji

Ceremonię zamknięcia rozpoczęło przemówienie Glòrii Pérez-Salmerón. Było ono jednocześnie jej pożegnaniem z kierownictwem IFLA w latach 2017-2019. Dziękując zgromadzonym, przewodnicząca IFLA podkreśliła, że biblioteki to inwestycja, a nie koszt. Dodała, że są one społecznym napędem zmian, a sama jest przekonana, że „możemy zmienić życie milionów ludzi. Musimy zastanowić się, jak wzmocnić biblioteki, jak zbudować mocne bibliotekarstwo wraz z decydentami i rządami by osiągnąć cele oraz zrealizować Globalną Wizję”.

– IFLA to ogólnoświatowa rozmowa o tym, jak ulepszyć biblioteki i jak wygląda życie użytkowników poprzez zaspokojenie potrzeb informacyjnych. IFLA jest z tobą, z wszystkimi którzy siedzą w tej sali, wszystkimi bibliotekarzami na całym świecie i jest globalną społecznością bibliotekarzy. (…) Ale nie jesteśmy tylko globalną społecznością, jesteśmy globalnym ruchem. Moje motto jako przewodniczącej IFLA brzmiało „Libraries: motors of change” – chciałem przy tym podzielić się swoimi przekonaniami, przekonaniem, że biblioteki mogą wyrównywać szanse, są katalizatorem, zapowiedzią lepszego celu – powiedziała Glòria Pérez-Salmerón w swoim przemówieniu.

Tradycyjnie, jak w latach ubiegłych, program ceremonii zamknięcia zawierał kilka stałych części. Podziękowano obecnej Radzie Zarządczej (Governing Board) i przywitano skład nowej rady. Rozdano nagrody: IFLA Awards, WLICWOW moment (dla najlepszego zdjęcia z kongresu w mediach społecznościowych) oraz najlepszego posteru. Tytuł „Best IFLA Poster” otrzymał Donatas Kubilius z Litwy za plakat „Makerspace” dotyczący zmiany wizerunku Biblioteki Narodowej Litwy wśród jej użytkowników w erze cyfrowej.

Kolejne kongresy w Dublinie i Rotterdamie

Najbardziej wyczekiwaną informacją była zapowiedź lokalizacji, w której miejsce będzie miał się 87. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji. W 2021 roku odbędzie się on również w Europie, a dokładnie w Rotterdamie w Holandii – mieście „tętniącym życiem kulturalnym z licznymi ciekawostkami architektonicznymi, bibliotekami, muzeami i galeriami”.

Bibliotekarski dialog – podsumowanie 85. Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji

Z kolei za dokładnie 351 dni bibliotekarze spotkają się w Dublinie, stolicy Irlandii. Obrady pod hasłem przewodnim „Inspire, Engage, Enable, Connect” potrwają od 15 do 21 sierpnia 2020 roku.

Bibliotekarski dialog – podsumowanie 85. Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji

Źródło zdjęć: IFLA – Athanasios Kotsovos