spot_img

4 książki wspomagające rozwój mowy

Książka obrazkowa może być doskonałym narzędziem, wspomagającym rozwój mowy u małych dzieci. Po jakie tytuły warto sięgać? Czym jest książka leporello? Oto rekomendacje czterech książek do opowiadania.

Książka-harmonijka – Rośnij w górę

Pierwsza propozycja, na którą dzieci będą spoglądać jak zaczarowane to Rośnij w górę – książka leporello, przypominająca kształtem rozwijaną harmonijkę. Fabuła historyjki Toma Schampa jest stosunkowo prosta: na pierwszej planszy mała dziewczynka w przebraniu Czerwonego Kapturka wchodzi do budynku. Na następnych bohaterka wraz ze swoim tygrysim przyjacielem odwiedza kolejne (rozwijające się) kondygnacje: rozmawia z mieszkańcami poszczególnych pięter i wręcza im tajemniczą kopertę. Co zastanie na samej górze?

4 książki wspomagające rozwój mowy

Rośnij w górę jest książką bez słów – mały czytelnik sam musi stworzyć własną wersję opowiadania. Snuć tę historię można na wiele sposobów dzięki szalonej, barwnej stylistyce tego tytułu – na ilustracjach znajdziecie przeróżne twory: od syreny, zażywającej w wannie kąpieli po kota, przypominającego kompana Alicji z Krainy Czarów. Właśnie za te liczne rozmaite literacko-artystyczne aluzje książeczkę Toma Schampa pokochają wszyscy bibliofile. Poszczególne obrazki – wieloznaczne i wypełnione artystycznymi detalami – pozwalają na rozmaite dziecięce imaginacje, wspólną zabawę z rodzicem i rozwijanie zasobów słownictwa najmłodszych. Odsłanianie poszczególnych partii ilustracji wiąże się z dużą frajdą, a dodatkową atrakcją jest miarka, pozwalająca ocenić wysokość przyłożonego do niej przedmiotu bądź… małego czytelnika. Niekonwencjonalne, niesztampowe i inspirujące!

TYTUŁ: Rośnij w górę
AUTOR: Tom Schamp
WYDAWNICTWO: Mamania
LICZBA STRON: 10
ROK WYDANIA: 2019


Na tropie chłopięcych marzeń – Kosmiczne śledztwo Heweliusza Kwazara

Kosmiczne śledztwo Heweliusza Kwazara jest książeczką, która ucieszy każdego chłopca, organizującego misje ratunkowe dla wyimaginowanych przyjaciół. Do tytułowego detektywa przychodzi dziewczynka, zanosząca się płaczem z powodu porwania jej ukochanego – sześcionogiego (!) – psa. Heweliusz czym prędzej rusza na ratunek i poszukuje odpowiedzi m.in. na pytania o to, kto odpowiada za paskudną zbrodnię oraz skąd wzięły się plamy tłustej cieczy w kosmicznej galaktyce?

4 książki wspomagające rozwój mowy

Opis zamieszczony przez wydawcę na okładce – „z tą książką rozwiniesz kreatywność, umiejętność opowiadania, myślenie logiczne, spostrzegawczość” – jest w 100% adekwatny. Pracując z tą książką, aby zrozumieć poszczególne jej sekwencje, należy uważnie przyjrzeć się komiksowym dialogom Heweliusza z mieszkańcami gwiezdnej galaktyki i zwrócić uwagę na detale, gdyż to właśnie one prowadzą do dalszych partii obrazkowego-tekstu. Fioletowo-czerwona stylistyka historii przypominająca ilustrowane science-fiction niekoniecznie trafia w mój gust, niemniej jednak to właśnie tą książkę moje trzyletnie dziecko samodzielnie czyta/opowiada po pięć razy przed snem – i to właśnie dzięki niej ćwiczy umiejętność komponowania dialogów („Dobrze odnajdę go – powiedział Heweliusz. – Tak musi być – powiedziała dziewczynka”).

4 książki wspomagające rozwój mowy

TYTUŁ: Kosmiczne śledztwo Heweliusza Kwazara
AUTOR: Adam Pękalski
WYDAWNICTWO: Kapitan Nauka
LICZBA STRON: 24
ROK WYDANIA: 2019


Zupełnie różne bliźniaki – Mela i Kostek czyli zwykły dzień niezwykłych bliźniaków

Książka Anastasili Moshiny – również – została scharakteryzowana na okładce jako pomocna w rozwijaniu zdolności w obszarze myślenia logicznego. Autorka przedstawiła przygody dwojga całkowicie różnych od siebie dzieci – Meli o nieskrępowanej fantazji oraz jej nad wyraz dokładnego brata, Kostka. Dzieci zupełnie inaczej porządkują przestrzeń wokół siebie, spożywają posiłki tudzież spędzają czas – gdy chłopiec czyści zęby, Mela urządza w łazience piracką rozróbę. Czy uda im się znaleźć wspólną płaszczyznę działania?

4 książki wspomagające rozwój mowy

Od strony graficznej według mnie ta bajka jest dużo atrakcyjniejsza niż Heweliuszowskie przygody (ilustracje są łagodniejsze, bardziej estetyczne i w mojej opinii zabawne) – a jednak Mela i Kostek nie cieszy się aż takim uwielbieniem mojego przedszkolaka, jak Kosmiczne śledztwo…. Zamiast na naukę konstruowania dialogów, zwrócono w tej propozycji większą uwagę na umiejętności porównywania przedmiotów, wyszukiwania oraz na proces uruchamiania dziecięcej kreatywności podczas układania własnych opowieści. Pod zabawą w samodzielne komponowanie historii (np. o łazienkowym potworze z wyobraźni Meli) kryje się walor edukacyjny, mający na celu rozhulać dziecięcą fantazję! Książka Moshiny to bardzo dobry materiał do pracy z przedszkolakami.

TYTUŁ: Mela i Kostek czyli zwykły dzień niezwykłych bliźniaków
AUTOR: Anastasila Moshina
WYDAWNICTWO: Kapitan Nauka
LICZBA STRON: 24
ROK WYDANIA: 2019


Codzienne zwyczaje – Nasze miasteczko / Nie ma jak w domu

Życie codzienne w bloku mieszkalnym kręci się wokół tysiąca czynności: po pokoju w jednym z mieszkań porozrzucane są zabawki, sąsiad biegnie wyrzucić śmieci, inna osoba wypuszcza kota, ktoś niesie chleb (Nie ma jak w domu). Równie dużo dzieje się w mieście: auto się zepsuło, dostawczak rozwozi towar, listonosz korespondencje, a wóz mknie na sygnale (Nasze miasteczko).

4 książki wspomagające rozwój mowy

Tytuły Petera Knorra oraz Doro Gobel to kolejne picturebooki w serii klasycznych wyszukiwanek, na których uwieczniono kilkaset różnych postaci w ruchu. Dziecko korzystając z tych tytułów uczy się nazywać czynności tudzież koncentrować na bardzo szczegółowych rysunkach. Od pozostałych propozycji odróżnia je to, że pokazują rzeczywistość codzienną w jej detalach – to książki, które znajdą swoich miłośników wśród dzieci, zapatrzonych w koparki, auta policyjne, strażaków czy taksówki.

TYTUŁ: Nasze miasteczko / Nie ma jak w domu
AUTOR: Peter Knorr & Doro Gobel
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 14
ROK WYDANIA: 2019


Lustrzane inspiracje

Przede wszystkim szczerze zachęcam do samodzielnego wykonania książki leporello. Nie tak dawno ogromnym powodzeniem cieszyły się lapbooki – leporello w niczym nie ustępuje tej formie, a jest rozwiązaniem równie ciekawym. Wskazówki do wykonania książki-harmonijki znajdziecie tu: wielki-czlowiek.pl.

Rusza nowa edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec, Aleksandra Sobańska