Sport to zdrowie! – książki dla miłośników aktywności fizycznych

Seria „Wybieram swój sport” to doskonałe propozycje dla wszystkich dzieci – a zwłaszcza chłopców – w wieku szkolnym: bardzo dobrze opracowane merytorycznie i zachęcające do podejmowania aktywności fizycznej. W Lustrzanych inspiracjach znajdziecie wskazówki dotyczące tego, co bibliotekarz może zrobić z dwoma koszykami do owoców.

Kopnięcie śmierci i inne techniki

W serii opublikowanej przez wydawnictwo Polarny Lis powstały dotychczas trzy tomy – poświęcone kolejno sportom piłkarskim (Na boisku. Piłkarskie gry zespołowe), zimowym (Na śniegu. Sporty zimowe) oraz sztukom walki (Na ringu. Sporty walki). W każdej z części autor książek, Łukasz Olkowicz – dziennikarz sportowy – przedstawia pięć dyscyplin reprezentatywnych dla danej grupy konkurencji (takich jak na przykład siatkówka, skoki czy judo). Wiedza o konkretnych sportach uporządkowana jest w podrozdziałach „Zasady gry”, „Sprzęt”, „Predyspozycje”, „Sylwetki znanych”, „Liga młodych” oraz „Czy wiesz, że…?”.

Sport to zdrowie! – książki dla miłośników aktywności fizycznych

Dopasowana forma

„Wybieram swój sport” to tytuły atrakcyjne dla dzieci, lubiących zajęcia wychowania fizycznego. Zostały one bardzo przystępnie napisane, mają klarowny układ, który (w przeciwieństwie do wielu innych sportowych kompendiów) nie odstrasza natłokiem trudnych do zapamiętania informacji. Selekcja ważnych treści, jakiej dokonał autor, została zrobiona wyjątkowo profesjonalnie. Dzięki temu Na boisku, Na śniegu i Na ringu stanowią rzetelne opracowanie, które zawiera najważniejsze – praktyczne – wskazówki dotyczące m.in. początków treningów bokserskich. W mojej ocenie cykl przygotowany przez wydawnictwo jest aktualnie najlepszą dostępną na rynku sportową serią.

Lustrzane inspiracje

Szczególnie zaciekawiła mnie w publikacjach Olkowicza historia poszczególnych sportów. Warto wdrożyć informacje zaczerpnięte z tych książek w biblioteczne zajęcia. Fantastycznym przykładem do zrealizowania w bibliotece jest opowieść o początkach koszykówki, którą przytaczam poniżej:

„Co tu nowego wymyślić?” – zastanawiał się James Naismith, nauczyciel gimnastyki ze szkoły YMCA w Springfield w Stanach Zjednoczonych. Jego przełożeni ogłosili konkurs na dyscyplinę, dzięki której uczniowie z ich szkoły mogliby utrzymywać kondycję nawet zimą. […] Kanadyjczyk wpadł na pomysł gry, która w przyszłości miała się spodobać milionom sportowców na całym świecie. „Pokazałem uczniom dwa wiklinowe kosze na brzoskwinie, które przybiłem na obu końcach sali gimnastycznej. Powiedziałem im, że mają wrzucić piłkę do kosza przeciwnika”.

Nie trzeba dysponować ogromną salą z zawieszonymi koszami, aby zrealizować te zajęcia – wystarczy piłka, dwa koszyki, odrobina miejsca i przede wszystkim chęć zabawy! Inspiracja przyda się z pewnością do zorganizowania sportowego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbywa się pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”.

Kibicuj naszym w bibliotece!

TYTUŁ: Na boisku. Piłkarskie gry zespołowe / Na śniegu. Sporty zimowe / Na ringu. Sporty walki
AUTOR: Łukasz Olkowicz
TŁUMACZ: zespół wespół