spot_img

Komiksowy proces czytania

Czy mieliście kiedyś do czynienia z komiksem popularnonaukowym? Autorzy Neurokomiksu zabierają czytelników w fantastyczną podróż po Neurolandii, a przy okazji objaśniają, na czym polega proces czytania!

Co tym wszystkim steruje?

Jaka jest funkcja hipokampu? Co z mózgiem ma wspólnego elektryczność? Jaki wytłumaczyć teorię Charlesa Scotta Sherringtona? Neurokomiks jest fabularnym wprowadzeniem w podstawy neuronauki: główny bohater, podążając za tajemniczą nieznajomą, zostaje wciągnięty do groźnej krainy–pułapki. Z Neurolandii nie sposób się wydostać – trzeba przemierzyć ocean elektryczności, grotę pamięci i uważać na liczne niebezpieczeństwa. Na szczęście mężczyzna na swojej drodze spotyka ludzi, którzy tłumaczą mu, w jakiej części gigantycznego mózgu aktualnie się znalazł. Jego sprzymierzeńcami jest również drużyna  neuroprzekaźników…

5 komiksowych inspiracji

„Ktoś mnie obserwuje… muszę znaleźć zarządcę mózgu”

Hana Roš, Matteo Farinella stworzyli fantastyczną komplikację treści popularnonaukowych z powieścią graficzną. Fantastyczna czarno-biała stylistyka tej książki – przypominająca momentami horror – jest atrakcyjna dla młodzieży oraz starszych czytelników. Konwencja pułapki z motywami sensacyjnymi – podróżą przez las, zamieszkały przez potwory – przypomina walkę superbohaterów z siłami ciemności. Jednocześnie popularnonaukowe komentarze pozwalają zrozumieć procesy zachodzące w mózgu (autorzy piszą także o działaniu alkoholu czy narkotyków na ten organ). Jest mądrze, naukowo, sensacyjnie, ale również… refleksyjnie – w Neurokomiksie nie brakuje bowiem rozważań dotyczących snucia opowieści, dusz i oszukiwania samych siebie.

Komiksowy proces czytania

Lustrzane inspiracje

Co ciekawe autorzy książki w bardzo ładnie literacko skrojonym finale poświęcili nieco miejsca także ludzkiej wyobraźni oraz procesowi czytania i przetwarzania informacji. Warto prowadząc lekcję biblioteczną, wykorzystać ten fragment, by pokazać czytanie od właśnie strony… mózgu.

Komiksowy proces czytania


TYTUŁ: Neurokomiks
AUTOR: Hana Roš, Matteo Farinella
TŁUMACZ: Jacek Konieczny
WYDAWNICTWO: Marginesy
LICZBA STRON: 144
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska