spot_img

4 komiksowe tytuły dla młodzieży

Czy macie wokół siebie młodzież, która nie chce czytać? Komiksy mogą być doskonałą alternatywą dla nastolatków niezaprzyjaźnionych ze słowem pisanym. Sprawdźcie, jakie tytuły warto im podsunąć!

„Jedna puszka + jeden topielec + pięć fałszywych monet” – seria Przygody Tintina

Seria Przygody Tintina, której autorem jest belgijski ilustrator Hergé, opowiada o perypetiach sympatycznego blondyna, parającego się na co dzień sztuką reporterską. Tintinowi towarzyszy maleńki pies o białym umaszczeniu i równie uroczym, co on sam, imieniu Miluś. Ten duet ma wyjątkowe skłonności do wpadania w tarapaty – akcja poszczególnych komiksów zawsze związana jest z niebezpieczeństwem, czyhającym na Tintina i Milusia ze strony groźnych przestępców. Na szczęście, młody człowiek jest inteligentny, odważny oraz skupiony na swoim reporterskim śledztwie…

Tin Tin – 90. urodziny jednego z najsłynniejszych bohaterów komiksu

Czego dotyczą śledztwa Tintina? Tajne przejęcie władzy przez sabotażystów, odzyskanie cennego eksponatu, pościg tropem fałszerzy, walka z gangiem narkotykowym – w świecie reportera przestępców nie brakuje. Ich działalność łączy się na ogół z pościgami, strzelaniną oraz nieoczekiwanymi zwrotami fabuły – trudno mi wyobrazić sobie, żeby którykolwiek fan komiksów przygodowych mógł się w świecie Herge’a nudzić. Dobrze skomponowana intryga w połączeniu z reporterskim pełnym wdzięku duetem Tintin-Miluś oraz nieporadnymi stróżami prawa, Tajniakiem i Jawniakiem zachęcają do sięgania po kolejne tomy przygód.

Ale uwaga: Tintinowscy antagoniści za nic mają literę prawa, swojego adwersarza traktują dość brutalnie i sięgają po wszystkie dostępne im środki, by powstrzymać reportera.

TYTUŁ SERII: Przygody Tintina
AUTOR: Hergé
TŁUMACZ: Marek Puszczewicz
WYDAWNICTWO: Egmont


Nie tylko dla młodzieży – Wielki zły lis

Komiks Benjamina Rennera jest przykładem tekstu, który rozbawi każdego, niezależnie od wieku.  Tytułowy bohater nie jest w rzeczywistości tak straszny, jak chciałby być: gdy ma się „muskulaturę ostrygi” i „charyzmę na poziomie suszonego winniczka” trudno siać postrach w kurniku. Zdesperowany wilk-chucherko decyduje się zaczerpnąć rad od nieco groźniejszego kolegi, co zaowocuje wysiadywaniem kurzych jaj, skubaniem trawy i… niezwykłą przyjaźnią!

4 komiksowe tytuły dla młodzieży

Wielki zły lis ma fantastyczną, wyjątkowo estetyczną i przejrzystą szatę graficzną. Warstwa językowa tego komiksu jest doskonała – wielkie brawa należą się tłumaczowi za wspinaczkę na wyżyny lingwistycznej kreatywności. Jej przykładem są liczne inwektywy (takie jak „ryży socjopato” bądź „odpiórkuj się”), które doskonale wpisują się w komizm sytuacyjny przedstawiony w książce.

Co ciekawe przygody lisa, bazujące na zabawie antagonistycznymi zakusami głównych bohaterów, niosą za sobą ważne treści, stawiające przyjaźń nad podziałami, przywiązanie nad partykularnymi interesami, a poświęcenie nad własnym dobrem. Aby nieco złagodzić patetyczny ciężar tej rekomendacji, dodam, że urzekły mnie zwłaszcza rodzicielskie tarapaty lisa, w których każdy rodzic opiekujący się niemowlakiem odnajdzie coś dla siebie. Naprawdę wyborny komiks!

4 komiksowe tytuły dla młodzieży

TYTUŁ: Wielki zły lis
AUTOR: Benjamin Renner
TŁUMACZ: Krzysztof Umiński
WYDAWNICTWO: Kultura Gniewu
LICZBA STRON: 162
ROK WYDANIA: 2018


Jednostka kontra wyścig szczurów – Hubert chce ciastko

Książka ukazała się pod patronatem Lustra Biblioteki. Historia napisana przez Bartłomieja Świderskego i zilustrowana przez Adama Brodowskiego opowiada o Hubercie – uosobionym szczurze, który ma serdecznie dość ściekowych resztek i marzy o przepustce „do ciepłego kręgu pupilków ludzi krainy mlekiem i miodem płynącej”. Według niego droga do spożywczego raju otwarta jest wyłącznie dla wiewiórek. Czemu więc nie przywdziać puchatego ogona i nie skusić się na sięgnięcie po dostępne dla ryżych krewniaków dobra? Na drodze do szczęścia Huberta stanie jednak nie tylko kolor futerka, ale również szczurze społeczeństwo…

4 komiksowe tytuły dla młodzieży

Hubert chce ciastko jest tekstem wyjątkowo ciekawym zarówno na poziomie formy, jak i treści. Książka Świderskiego i Brodowskiego nie jest klasycznym komiksem – grafiki przeplatane są z większymi partiami linearnie zapisanego tekstu. Autorzy przedstawiają prostą historię, którą zrozumie każdy nastolatek, nieustannie operując sarkazmem i ironią: Hubert to poniekąd współczesna satyra na konsumpcjonizm, współczesny świat, nomen omen wyścig szczurów i tyranizujące … żony. Co ciekawe, nasz szczur pechowiec ma wyjątkową zdolność wyróżniającą go wśród innych osobników jego gatunku – Hubert potrafi czytać! Czy ta zdolność okaże się biletem wstępu do świata ludzi?

TYTUŁ: Hubert chce ciastko
AUTOR: Bartłomiej Świderski
ILUSTRATOR: Adam Brodowski
WYDAWNICTWO: Ezop
LICZBA STRON: 84
ROK WYDANIA: 2019


Brutalnie szczere dojrzewanie – Ghost world

Ostatni tytuł, który chcę zarekomendować to tekst zdecydowanie „ciężkiego kaliberu”. Tintin był sensacyjny, Wielki zły lis zabawny, Hubert satyryczny – jaki jest Ghost world? Trudny, emocjonalny, nieoczywisty, pogmatwany – tak jak jego bohaterki, Enid i Rebeka. Daniel Clowes opowiada historię dwójki nastolatek z małej miejscowości, które właściwie tylko wymieniają między sobą spostrzeżenia na temat dnia codziennego… A jednak! W tych dialogach aż kipi tematów przemilczanych, niepożądanych i zamiatanych pod dywan.

4 komiksowe tytuły dla młodzieży

Ghost word jest pełny wewnętrznych sprzeczności i kontrowersji – z jednej strony przebija przez niego mentalność młodych amerykanów, seksualność i kultura obrazkowa, z drugiej można odnieść wrażenie, że Enid i Rebecca właściwie tylko rozmawiają o ulubionych piosenkach, jedzeniu i dzieciństwie. Trzeba zwrócić uwagę na to, że Daniel Clowes za ten tekst został doceniony ogromną ilością nagród i wyróżnień dla komiksów niezależnych (włącznie z nominacją do Oskara za scenariusz do filmowej adaptacji) – a jednocześnie trudno przejść obojętnie  wobec  kilkudziesięciu niecenzuralnych wyrazów, pojawiających się w dialogach nastolatek.

Niby niewiele się tu dzieje, ale cały ciężar niewypowiedzianych znaczeń wisi w powietrzu… Świetną ilustracją tego skomplikowanego świata jest scena, w której ojciec głównej bohaterki pyta „powiedz mi jeśli coś jest nie tak” i w odpowiedzi słyszy „nie, to nic… po prostu hormony”. Głęboki wielowarstwowy portret amerykańskiego społeczeństwa, nastolatków i utraconego dzieciństwa.

TYTUŁ: Ghost world
AUTOR: Daniel Clowes
TŁUMACZ: Wojciech Góralczyk
WYDAWNICTWO: Kultura Gniewu
LICZBA STRON: 84
ROK WYDANIA: 2019


Lustrzane inspiracje

Warto zwrócić uwagę, że bohaterowie aż trzech zaproponowanych przeze mnie komiksów zdają się pytać: „Co jest ze mną nie tak?”. Kwestie odkrywania własnej tożsamości, walki z kompleksami i szukania swojego miejsca w świecie z pewnością zainteresują młodych czytelników.

W tym roku przypadają 90. urodziny Tintina. Zabawa w poszukiwaczy zakopanego skarbu, zgłębienie tajemnic prastarej pieczęci, podchody tropem fałszerzy pieniędzy – warto wykorzystać Tintinowskie śledztwa i pozwolić młodzieży podążać za tym sprytnym reporterem.

Tintin – 90. urodziny jednego z najsłynniejszych bohaterów komiksu

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec