spot_img

11 inspirujących artykułów

Z okazji drugich urodzin czasopisma „Biblioteka Publiczna” oraz Dnia Bibliotekarza wszystkie polecane poniżej artykuły przeczytasz i pobierzesz ze strony internetowej bibliotekapubliczna.com. Są to pomysły na działania możliwe do realizacji nawet w najmniejszej bibliotece – zawierają również sprawdzone porady i działania przydatne w pracy każdego bibliotekarza.

Czy biblioteka to marka?
Natalia Gromow, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni
Dobra marka to korzyści dla zarządzających i pracowników – tak o budowaniu marki w praktyce pisze dyrektorka gdyńskiej książnicy. Ponadto odpowiada na pięć ważnych pytań, które pomogą w stworzeniu strategii rozwoju każdej, nawet najmniejszej biblioteki. Całość tekstu domykają sprawdzone techniki do projektowania usług i profilowania użytkowników: mapa empatii, service design i service safari.

Zostań superczytelnikiem
Paweł Piwowarczyk, Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach
To proste działanie do naśladowania, które sprawiło, że biblioteki w Polsce masowo zaczęły tworzyć konkursy grywalizacyjne na najlepszych czytelników. Dzięki zastosowaniu prostego mechanizmu zbierania pieczątek (na wzór programu lojalnościowego pewnej sieci fastfoodowej) okazało się, że nie tylko biblioteka w Dobczycach zwiększa liczbę swoich aktywnych czytelników.

Lektury z makulatury
Ewa Bojarowska, Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim
Zbiórka makulatury w celu pozyskania pieniędzy na nowe książki to świetny sposób dla każdego bibliotekarza, który chce wzbogacić księgozbiór o tytuły faktycznie potrzebne czytelnikom. Poradnik wskaże najlepszą drogę do organizacji akcji oraz podpowie, jak zyskać w oczach społeczności, gdyż akcja nie tylko ma charakter ekologiczny, lecz także stawia na pozytywny oddźwięk społeczny.

Przyjazna windykacja – czy to możliwe?
Marek Kaczmar, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Windykacja w bibliotece to trudny temat. Jakie kroki należy podjąć, aby odzyskać niezwrócone materiały? Czy usługi windykacyjne są w interesie użytkownika? Rzeszowska biblioteka skutecznie odzyskuje zbiory i jednocześnie nie zraża czytelników. Sekretem jest ludzkie podejście do użytkownika!

Prowansalskie inspiracje chocianowskiej biblioteki
Jolanta Floryn, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Chocianowie
Coś z niczego – oto idealny przepis na czytelnię w stylu Prowansji. Artykuł pokazuje, jak w prosty i szybki sposób zmienić wygląd czytelni. Koszt przedsięwzięcia to zaledwie kilkadziesiąt złotych na zakup farby, reszta materiałów została pozyskana z drugiej ręki. Bardzo udana metamorfoza, która zachwyca, inspiruje i zapada w pamięć.

W Klubie Czarnego Krążka
Piotr Nowak, Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku
W tym artykule bibliotekarze oraz fani muzyki zbrojni w pasję, otwarte głowy, gotowość do wartkiego działania i szerokiej współpracy oraz dobrą strategię prezentują, jak działa Klub Czarnego Krążka dla fanów płyt winylowych. Ten przykład doskonale ilustruje wymianę doświadczeń międzypokoleniowych i odpowiada na pytanie, jak skutecznie zaktywizować seniorów, wzbudzając jednocześnie pasję u młodzieży.

Telefon do poety i inne pomysły na prezentację poezji
Lucyna Kończal-Gnap, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu
Telefon do poety to jeden z niestandardowych sposobów promowania poezji i lokalnych twórców. Dzieje się tak za pomocą telefonu stacjonarnego znajdującego się w holu biblioteki. Po zadzwonieniu do poety w słuchawce można odsłuchać wiersze. Inspiracja ukazująca również techniczne zaplecze projektu oraz inicjatywę, która integruje twórców poezji i promuje ich działalność w myśl hasła „To… myśl szuka słowa”.

Akademia Przyjaciół Pszczół – czyli o małych wielkich owadach w bibliotekach
Izabela Tyrcz, Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce
Co pszczoły dają bibliotece? – bibliotekarka dzieli się pomysłem na mały, ale wielki projekt „Akademia Przyjaciół Pszczół”, który odkryła przypadkowo. Artykuł omawia, jak szerzyć wiedzę na temat tych owadów, formy konkretnych działań, a jednocześnie przybliża sposób na zainteresowanie ofertą biblioteki młodych osób z terenów wiejskich.

Cyberiada – nowoczesne centrum multimedialne
Małgorzata Kisiel i Anna Kucharczyk, Biblioteka Elbląska „Ciekawa oferta to klucz do sukcesu” – piszą bibliotekarki z Elbląga, które pracują w Cyberiadzie. To multimedialna biblioteka, której wnętrze i aranżacja zostały zaprojektowane w sposób nawiązujący do twórczości Stanisława Lema i Daniela Mroza. To także pomysł na to, jak wykorzystać multimedialne gadżety do pozyskania potencjalnych czytelników. Dodatkowo tekst opisuje sekrety otrzymania przez tę filię biblioteki międzynarodowej nagrody.

Biblioteka jako przedszkole – czy to problem?
Ewa Kapusta, Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku
Artykuł odnosi się do częstego problemu w większości bibliotek: co zrobić z dziećmi pozostawianymi przez rodziców w bibliotece na długie godziny bez opieki? Jak sobie poradzić z tym problemem, szczególnie w sytuacji gdy w filii pracuje jeden bibliotekarz? Sprawdzone rozwiązanie i kilka porad podają pracownicy biblioteki.

Samoobrona w bibliotece, czyli jak bezpiecznie donieść książki do domu
Agata Kirzanowska, Biblioteka Miejska w Suszu
Dzięki niestereotypowym zajęciom Biblioteka Miejska w Suszu stała się bardziej popularna, zwłaszcza dla osób spoza miejscowości. Zyskała status miejsca, w którym coś się dzieje. To punkt wyjścia do rozpoczęcia zajęć nie tylko z samoobrony, ale i spotkań z psychologiem czy kursu pierwszej pomocy. Warto spróbować!

Artykuły pobierzesz ze strony bibliotekapubliczna.com

Podziel się ciekawym pomysłem i praktykami!