spot_img

Pierwsze litery, czyli o nauce czytania

W Międzynarodowym Dniu Książki Dla Dzieci chciałabym sięgnąć do podstaw edukacji czytelniczej najmłodszych. W jaki sposób można wspierać naukę samodzielnego czytania? Które ćwiczenia warto przeprowadzać z dziećmi? Książka Agnieszki Łubkowskiej jest doskonałym materiałem ćwiczeniowym, w którym znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Kształtować słuch fonemowy

Nauka czytania jest kolejny po Nauce liczenia tytułem Agnieszki Łubkowskiej, zilustrowanym przez Joannę Kłos. Tym razem autorka chce wspomóc rodziców dzieci wczesnych klas szkoły podstawowej w nauce umiejętności samodzielnego czytania. Książka podzielona jest na trzy działy, obejmujące poznawanie liter, sylab oraz całych słów.

Pierwszy z nich został ułożony w układzie: ilustracja małej i wielkiej litery; rysunki, przedstawiające wyrazy z omawianą literą oraz krótki tekst. W drugim rozdziale autorka proponuje rozmaite sposoby, aby usprawnić naukę sylab. Klaskanie, zasłanianie, rysowanie kaszą manną… – to tylko niektóre z zaproponowanych przez Łubkowską sposobów na urozmaicenie procesu poznawania wyrazów. Ostatni rozdział zawiera teksty do ćwiczeń, napisane w sposób interesujący dla dzieci.

Matematyka, którą pokochają najmłodsi

Doskonale wyważone

Nauka czytania przypomina nieco klasyczne elementarze. Łubkowska uzupełnia go jednak o kilka wartościowych elementów:

  • Na marginesach zamieszczono rzetelne uwagi dla rodziców – autorka jest wykwalifikowanym specjalistą w metodach korekcji dysleksji oraz dysgrafii metodą Davisa. W rubryce „dla rodzica” za każdym razem próbuje wyczulić rodziców na ćwiczenie słuchu fonemowego i potencjalne trudności;
  • Co kilka stron Łubkowska proponuje atrakcyjne zabaw, które przerywają naukę, a jednocześnie są jej kontynuacją – między innymi ćwiczenia relaksacyjne takie jak rysowanie ósemek, wsłuchiwanie się w dźwięki, pisanie po plecach.

Warto dodać, że książka jest niebywale przejrzysta – wydana na kremowym papierze, z zabawnymi nieco przygaszonymi ilustracjami. Autorka i ilustratorka nie rozpraszają małego odbiorcy zbędnymi rysunkami czy uwagami i jednocześnie nie zanudzają go nieciekawym podręcznikiem – krótko mówiąc, dostarczają mu po prostu odpowiednią ilość bodźców wzrokowych.

Pierwsze litery, czyli o nauce czytania

Lustrzane inspiracje

Poszczególne ćwiczenia zaproponowane przez Łubkowską warto przeprowadzać w bibliotece już podczas zajęć z przedszkolakami. Szczególnie podoba mi się zabawa, wpływająca na dziecięcą zdolność koncentracji:

Zamknij oczy i wyobraź sobie kratkę narysowaną na kartce. Pośrodku stoi mucha. Kiedy rodzic będzie mówił, na które pole mucha się przesuwa (mucha idzie w górę, mucha idzie w dół, mucha przesuwa się w prawo itd.), śledź ją w wyobraźni, a gdy mucha wyjdzie poza pole, krzyknij: wyszła! Potem zamieńcie się rolami.

Jak sami widzicie, jest to ćwiczenie proste, skuteczne i niewymagające niczego prócz chęci oraz wyobraźni!

Pierwsze litery, czyli o nauce czytania


TYTUŁ: Nauka czytania
AUTOR: Agnieszka Łubkowska
ILUSTRATOR: Joanna Kłos
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
LICZBA STRON: 208
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec