spot_img

7 szokujących informacji o bibliotekach i nie tylko

Powstała nowa Rada Weryfikacyjna i Komisariat Biblioteczny. Biblioteka szkolna w Oleśnie wchodzi z butami do życia czytelników, a inne biblioteki chorują. W Sieci zawrzało także informacjami o wycofaniu e-booków oraz wynikami badań o stanie drzeworytów.

Rada Weryfikacyjna

Biblioteka Sopocka nie patyczkuje się ze swoimi czytelnikami i powołuje Radę Weryfikacyjną:

Z dniem 1 kwietnia 2019 A.D. powołana zostaje Rada Weryfikacyjna. Jej głównym zadaniem będzie sprawdzanie, czy Czytelnik zwracający książkę przeczytał ją ze zrozumieniem i zaangażowaniem. W przypadku ujawnienia nieprzeczytania lektury nie będzie możliwości wypożyczenia następnej książki aż do czasu rehabilitacji poprzez przeczytanie poprzedniej. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem publikacji.

Do tej biblioteki nie wejdziesz w butach

Biblioteka Szkolna PSP 3 w Oleśnie wypędza czytelników, którzy nie stosują się do nowych przepisów. Od 1 kwietnia br. w związku z wymianą podłogi każdy uczeń chcący skorzystać z biblioteki musi ściągnąć obuwie. Na straży przed wejściem porządku pilnuje woźna, a w środku bibliotekarze dokumentują czy mali czytelnicy stosują się do zakazu.

Biblioteka Szkolna PSP 3 w Oleśnie

Książkowy Komisariat Biblioteczny

Biblioteka Śląska wraz ze śląską drogówką organizują przez cały kwiecień Książkowy Komisariat Biblioteczny.

W całym województwie śląskim rusza akcja prewencyjna dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kierowcy, którzy popełnią wykroczenie, będą mogli uniknąć mandatu, jeśli okażą ważną kartę biblioteczną. W razie nieposiadania takiej karty mogą wybrać Książkowy Komisariat Biblioteczny, czyli zgłosić się do końca miesiąca na bezpłatne konsultacje w Bibliotece Śląskiej, wyjaśnia Aneta Satława z Biblioteki.

Podobno z tej formy anulowania mandatu w ubiegłym roku skorzystało 900 osób.

Chora biblioteka nie pomoże

W dniu dzisiejszym, tj. 1 kwietnia 2019 roku biblioteka z powodu chory jest zamknięta… i kropka. Mieszkańcy wielu miast, w których biblioteki się zamykają, nie kryją zdziwienia. Zdarza się również, że nadprzyrodzonymi siłami biblioteka może także powiesić kartkę na drzwiach wejściowych z zawiadomieniem o chwilowym zamknięciu.

Niestety nie ma można się skontaktować z bibliotekami i zapytać czy dolegliwości mogą zaszkodzić książkom, a co gorsza czytelnikom. Podobne przypadki zachorowań mają miejsce w innych zakątkach Polski, ale jest światełko w tunelu, gdyż część z bibliotek wybiera się na urlop wypoczynkowy.

E-booki znikną do 2025 roku

Dochodzą nas też słuchy o pewnych decyzjach dotyczących e-booków. Jak podaje czytelniczy.pl:

Wspólnota europejska raz na zawsze chce zrewolucjonizować rynek książki. W sobotę Parlament przegłosował zmiany w prawie, które zabronią wydawania książek w formie papierowej po 2025 roku. Decyzja jest związana z rozporządzeniem, które wkrótce obniży VAT na książki i czasopisma elektroniczne w niemal wszystkich krajach europejskich.

Uzasadnienie tej wstrząsającej decyzji przeczytacie tutaj.

Skandal z drzeworytami

W Sieci zawrzało. Narodowe Stowarzyszenie Drzeworytników opublikowało wyniki badań. Raport odsłania nową prawdę i uwidacznia skalę dotąd nieporuszanych problemów: Aż 28% Polaków nie ma w domu żadnego drzeworytu.

Poziom popularności drzeworytu w Polsce regularnie bowiem spada od drugiej połowy XVI wieku, z jednym drobnym wzrostem około 1790 roku spowodowanym wynalezieniem drzeworytu sztorcowego.

Ziomeczek Tadzik

Kultowa książka Ziomeczek Tadzik już za trochę trafi na rynek wydawniczy! Po ostatniej publikacji Ballad i romansów Adama Mickiewicza sporo kontrowersji wzbudził stosowany w nich język. Oburzona młodzież i zorganizowany strajk skutecznie pozwoliły na przywrócenie projektu Co ja czytam?. Oto przedpremierowe szczegóły:

Podobno planowane „Pan Tadeusz” zostanie przetłumaczony na język młodzieżowy. Podejmą się tego naukowcy z Uniwersytetu imienia nomen omen Adama Mickiewicza. Dzieło ma nosić tytuł „Ziomeczek Tadzik, czyli ostatnia ustawka na Litwie” i zostać wydane w formie dwunastu statusów na Facebooku. Uwspółcześnione ma zostać także imię i nazwisko naszego wieszcza. Według źródła zbliżonego do Wydziału Romantyzmu ma on występować pod pseudonimem artystycznym MC Micki (czyt. Emsi Miki).

Uwaga! Prosimy o nie udostępnianie tych informacji.

Cała prawda o bibliotekach i czytelnikach w memach

Źródło zdjęć: pixabay.com -StockSnap, Biblioteka Szkolna PSP 3 w Oleśnie oraz strony www wskazanych bibliotek