spot_img

Marzycielki – o kobietach w ich święto

Marzycielki – powieść Jessie Burton – jest lekturą w sam raz na dziś. Wiary w potęgę kobiecości, siły w dążeniu do równości i wolności na wszystkich płaszczyznach, samozaparcia w pokonywaniu barier – tego autorka zdaje się życzyć swoim bohaterkom i czytelniczkom.

Wolność i kobiety

Tytułowe marzycielki to dwanaście księżniczek, mieszkanek baśniowej krainy Kalii. Dziewczęta wychowywane przez matkę w nieograniczonym kontakcie ze sztuką, kulturą i nauką (każda z księżniczek mogła swobodnie rozwijać wybraną pasję), nagle po tragicznej śmierci opiekunki zostają zamknięte przez ojca w pałacu – w trosce o ich bezpieczeństwo. Siostry nie przestają marzyć i szukają rozwiązań, które przywrócą dawny porządek. Ukryte za obrazem przejście staje się dla nich ucieczką od monotonii narzuconego więzienia…

Baśniowo dla dorosłych

Marzycielki to ponadczasowa, adresowana dla dorosłych odbiorców (i moim zdaniem również dla starszej młodzieży) literacka baśń. Obfitująca w symbole, wykorzystująca dobrze znane magiczne motywy jednocześnie opowiada o podróży do wolności. Usypiający napój, ślady na obuwiu, zaczarowane zwierzęta – atmosfera baśni nie opuszcza czytelnika aż do samego końca utworu. Gwarantuję jednak, że pomimo całej prostoty i magicznej otoczki, powieść Burton wyda się odbiorcy nie dziecinna, a ujmująca – jest nieco przerysowana, może odrobinę przewidywalna, ale ma naprawdę przemyślane i finezyjne zakończenie.

Lustrzane inspiracje

Jak bibliotekarki i bibliotekarze mogą celebrować dzisiejszy dzień? Formy, które warto zaproponować czytelniczkom są między innymi takie:

  • rozmaite warsztaty: makijażu, stylizacji, zdrowia, spotkań międzypokoleniowych;
  • uhonorowanie najbardziej aktywnych czytelniczek;
  • wystawy (na przykład literackie portrety kobiet, współczesne pisarki);
  • zakładki z „kobiecymi” cytatami – autorstwa kobiet, o kobietach;
  • przygotowanie zestawień najczęściej czytanych przez kobiety tytułów.

Inne kobiece propozycje znajdziecie w recenzji dwóch równie wartych uwagi w kontekście dzisiejszego dnia pozycji: Kobiety i sport. One grały, by wygrać oraz Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

100 kobiet, które zmieniły świat


TYTUŁ: Marzycielki
AUTOR: Jessie Burton
TŁUMACZ: Łukasz Małecki
ILUSTRATOR: Angela Barrett
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Literackie
LICZBA STRON: 160
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska