spot_img

Marcowe wydarzenia biblioteczne

Sprawdź, o czym będą toczyć się dyskusje w marcu – miesiącu pełnym konferencji i wydarzeń. Na bibliotekarzy czekają m.in. targi książki w Poznaniu i Gdańsku, Tydzień Książki Elektronicznej i inne nietypowe święta.

Wydarzenia

1 – Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy

3 – Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

21 – Międzynarodowy Dzień Poezji

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week) zainicjowany został przez kanadyjską pisarkę Ritę Y. Toews. Celem akcji jest promocja i popularyzacja e-booków i e-czytania. W tym roku wydarzenie odbędzie się między 4 a 10 marca.

Lektury do czytania i słuchania

Konferencje

W dniach 21-22 marca pod hasłem „Młodzi w bibliotece” bibliotekarze i nauczyciele mogą wziąć udział w konferencji „Biblioteka miejscem spotkań na przełomie tradycji i nowoczesności” organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu. W tym roku druga edycja konferencji podzielona zostanie na część prelekcji zaproszonych gości, a druga na warsztaty dla bibliotekarzy „Nowoczesna biblioteka a biblioterapia”.

O tym, jakie jest i będzie miejsce kultury w przestrzeni wirtualnej i kreowanej przez nowe media dowiemy się podczas konferencji „Kulturowe oblicza technologii”. W agendzie przewidziano dwa panele tematyczne – „Tradycja w perspektywie technologicznych przemian” oraz „Kultura i media przyszłości”. Warto szczególnie zwrócić uwagę na ten drugi, który będzie omawiał tematy związane ze sztuczną inteligencją, mediami społecznościowymi i nowymi technologiami.

Ranking bibliotek w social mediach 2017

Biblioteka Politechniki Krakowskiej już 26 marca organizuje konferencję „Europejskie dziedzictwo w otwartych kolekcjach cyfrowych”. Ma ona na celu przedstawienie doświadczeń zdobytych przez biblioteki i instytucje naukowe podczas realizacji projektów związanych z otwartym udostępnianiem zasobów cyfrowych, koncentrując się w szczególności na digitalizacji zasobów nauki i kultury, a także sposobach ich opracowania i udostępniania w otwartej przestrzeni informacyjnej. W programie przewidziano 10 wystąpień – wśród nich reprezentantów z Czech i Ukrainy.

W tym samym dniu równolegle w Warszawie odbędzie się Seminarium „Social media jako element komunikacji i marketingu w bibliotekach akademickich”. Podczas seminarium grupy POLBIT, organizowanego przez Bibliotekę Główną Wojskowej Akademii Technicznej, poruszone zostaną tematy dotyczące social mediów wykorzystywanych w bibliotekach akademickich i ich funkcji. Nieodłącznym elementem będzie zagadnienie dotyczące marketingu bibliotecznego i jego wpływu na wizerunek biblioteki.

Targi Książki

W pierwszych trzech dniach marca miłośnicy literatury spotykają się na Poznańskich Targach Książki. Tradycyjnie towarzyszyć będzie im specjalnie przygotowany program, bogaty w spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, prezentacje nowości wydawniczych, konkursy, panele i spotkania w gronie specjalistów. Nie zabraknie sprawdzonych już wydarzeń, takich jak Mistrz ilustracji, czy Salon ilustratorów. Jak co roku wręczone zostaną prestiżowe nagrody Pegazika oraz nagrody w konkursach na najlepszą książkę naukową i popularnonaukową. Interesująco zapowiada się panel dyskusyjny „Książka Obrazowa – skarb, czy problem?” oraz warsztaty czytania wrażeniowego i kamishibai. Na targach będą obecne: Biblioteka Raczyńskich, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu oraz jej Filia w Gnieźnie.

W dniach 29-31 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędą się drugie Gdańskie Targi Książki. Ich celem jest promocja czytelnictwa, literatury publikowanej w Polsce, a także jest to okazja do konsolidacji środowiska literackiego i umożliwienia spotkania z nim mieszkańcom Trójmiasta i województwa pomorskiego. Na uczestników czekają znani pisarze non-fiction, komentatorzy życia społecznego, a także twórcy bestsellerów. Gościem honorowym będzie Islandia. W zapowiedzi wydarzenia postawiono również ciekawe pytanie, o to dlaczego bibliotekarze są ważni dla rozwoju kultury w danym regionie. Odpowiedź poznamy m.in. dzięki Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

Źródło zdjęć: pixabay.com – rawpixel, mat.pras.