spot_img

Nastoletni, twórczy bunt – Moxie rządzi

Niepokorni, knąbrni, zbuntowani… – różnymi słowami można mówić o formach nastoletniego buntu. Tekst Jennifer Mathieu jest powieścią, w której główna bohaterka zamienia swój wewnętrzny sprzeciw na działania, które z ogromną siłą zmieniają jej najbliższe otoczenie. Poznajcie moc Moxie!

Moxie, czyli tupet i grzeczna nastolatka

Główną bohaterką powieści jest Vivian – wychowywana przez samotną, pracującą matkę nastolatka. Dziewczyna niejednokrotnie słyszy opowieści dziadków o młodzieńczych szaleństwach jej opiekunki, o noszonych przez mamę czarnych martensach, purpurowej szmince i ogolonej głowie… Sama Vivian jest w opinii nestorów rodu całkiem „grzeczniutką”, przeciętną, niezbuntowaną uczennicą. Choć Viv jest cichym obserwatorem otoczenia, to jednak coraz mocniej dotykają ją seksistowskie dowcipy kolegów oraz ordynarne, dwuznaczne napisy na ich koszulkach. Gdy nastolatka odnajduje stare broszury swojej mamy, zainspirowana postawą feministek, postanawia działać…

Nastoletni, twórczy bunt – Moxie rządzi

„Żałowałam, że nie umiem nie przejmować się tym, co myślą inni”

Jak łatwo się domyślić, Vivian musi przekroczyć własne wewnętrzne bariery, żeby spróbować wywrzeć realny wpływ na środowisko wokół niej. Konwencja, w której osadzono główną bohaterkę – osobę przeciwstawiającą się nierównym normom traktowania dziewcząt i chłopców – jest dokładnym odwzorowaniem szkolnej rzeczywistości z młodzieżowych, amerykańskich seriali.

Vivan na co dzień funkcjonuje wśród futbolowych bożyszczy, cheerleaderek i społecznych odrzutków. W takiej społeczności aż trzeszczy od krzywdzących stereotypów – Jennifer Mathieu, przedstawiając tę zróżnicowaną grupę, zwraca uwagę młodego odbiorcy na ważne w kręgu młodzieży tematy, m.in. na problem molestowania seksualnego nastolatek, niskiej samooceny czy niesprawiedliwych opinii.

Lustrzane inspiracje

Moxie jest napisana lekko, z humorem i dystansem. Pomysły głównej bohaterki na zmianę społecznych norm są niejednokrotnie zwyczajnie zabawne. Tytułowy niezrzeszone stowarzyszenie prowadzi bardzo dużo działań, do których bibliotekarze mogą zainspirować młodych ludzi: członkinie Moxie próbują zorganizować coś na kształt Klubu Inspiracji i Wsparcia Inicjatywy, przyklejają naklejki piętnujące społeczną dyskryminację, organizują kiermasze. Te dziewczyny pokazują, jak warto zmieniać otoczenie. Warto powieść Mathieu przeczytać i zainspirować młodych do działania.


TYTUŁ: Moxie
AUTOR: Jennifer Mathieu
TŁUMACZ: Joanna Nykiel
LICZBA STRON: 320
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Dolnośląskie
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec