spot_img

Mirabelka – Wydarzenie Roku 2018

Magazyn Literacki Książki uznał książkę „Mirabelka” i akcję Lustra Biblioteki za Wydarzenie Roku 2018. To sukces wszystkich bibliotekarzy!

Wydarzenie Roku 2018

Wydarzeniem Roku 2018 Magazynu Literackiego KSIĄŻKI stała się „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. Całość została nazwana „symbolem spajania pokoleń i pamięci o losach Polski”. Ten tytuł został również przyznany za organizację tego, co się działo wokół książki, czyli dla akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”.

Nagroda została odebrana na uroczystej gali podczas siedemnastej edycji nagród literackich Magazyn Literackiego Książki w Pałacu Rzeczypospolitej w siedzibie Biblioteki Narodowej.

– Redakcja magazynu przyznała „Mirabelce” tytuł Książki Maja. To był dopiero początek pozytywnych wydarzeń związanych z książką, z historią dawnych Nalewek i mirabelką-symbolem. Opowieść o drzewie z warszawskiego Muranowa zaczęła się rozrastać i… łączyć ludzi. Niezwykle entuzjastycznie przyjęto akcję czytelniczą „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” w ramach oficjalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedziała ogłaszając wyniki Ewa Tenderenda-Ożóg, zastępca red. nacz. Magazynu Literackiego KSIĄŻKI. Podkreśliła, że warsztaty zorganizowano w 700 bibliotekach w całej Polsce.

Nagrodę odebrali: Cezary Harasimowicz (autor „Mirabelki”), Anna Bukowska (Wydawnictwo Zielona Sowa) oraz Barbra Maria Morawiec w imieniu wszystkich bibliotekarzy.

Mirabelka – wydarzenie roku 2018

Książka Cezarego Harasimowicza wydana nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa stała się kanwą scenariusza warsztatów międzypokoleniowych. Scenariusz i dodatkowe materiały można dalej pobierać i wykorzystywać podczas innych okazji w bibliotekach i nie tylko.

Mirabelka – wydarzenie roku 2018

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Relacje z warsztatów z całej Polski są na bieżąco publikowane w Lustrze Biblioteki. Informacje o akcji, która dotarła do 700 bibliotek, ukazały się w ogólnopolskich i lokalnych mediach, również w Magazynie Literackim KSIĄŻKI. Podsumowanie ogólnopolskiej akcji znalazło się także w nadchodzącym numerze czasopisma „Biblioteka Publiczna” (nr 2/2019).

Najlepsze biblioteki w kraju w ramach akcji „Mirabelka”

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec, Dariusz Sędek