spot_img

Biblioteka w sieci

Odkryj sposoby na przyciągnięcie młodych do biblioteki oraz sprawdzone metody bibliotekarzy z całej Polski. Sprawdź, jak gwiazdy YouTube’a mogą wzbogacić ofertę biblioteki lub jak za pomocą aplikacji przygotować atrakcyjną lekcję biblioteczną.

Biblioteka w sieci

W tegorocznym pierwszym numerze czasopisma „Biblioteka Publiczna” wraz z bibliotekarzami podjęliśmy temat „Biblioteka w sieci”. Numer jest już w bibliotekach, jednak zapowiedź w Lustrze Biblioteki musi być, bo takie praktyki warto pokazywać! Co czeka na was w środku?

W szczególności polecam tekst „Profesor YouTube” – to pomysł Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu na współpracę z wideoblogerami i odpowiedź na pytanie, czy internetowe gwiazdy naukowych vlogów mogą wzbogacić ofertę biblioteki i przyciągnąć młodych ludzi.

Warto zainspirować się również hasłem „Działajmy razem!”. To właśnie ono będzie towarzyszyć nam 5 lutego br. podczas Dnia Bezpiecznego Internetu. Cały materiał z kilkoma propozycjami na zajęcia edukacyjne udostępnię w najbliższy wtorek w Lustrze Biblioteki.

Biblioteka w sieci

Nie mogło zabraknąć aplikacji mobilnych. Świetny sposób na ich wykorzystanie znalazła Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. Z artykułu o „Wyborniku literackim” dowiesz się, jak aplikacja może pomóc w doborze książek dla dzieci i młodzieży. Z kolei „Grywalizacja lekcji bibliotecznych z aplikacją Action Track” podpowie jak prosto przygotować lekcję biblioteczną w formie gry w aplikacji Action Track.

W dziale „Tajniki warsztatu” uwagę zwraca materiał Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. To właśnie tutaj bibliotekarze postanowili zadbać o kulturę osobistą młodzieży, która jest uzależniona od korzystania z komputerów. Jak sobie z tym poradzić? Trzeba poznać zasady savoir-vivre’u oraz sprawdzoną metodę:

– Główkując nad tym, w jaki sposób załagodzić skutki odwiedzin młodzieży, zaprezentowaliśmy im krótką (ale jakże skuteczną) lekcję savoir- -vivre’u i zaczęliśmy stosować pewną metodę, która polegała na bardzo prostym mechanizmie – w zależności od tego, ile kultury osobistej okażesz, tak długo możesz korzystać z elektroniki w bibliotece – pisze Anna Kochaniec.

Dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku poznacie kulisy działalności Młodzieżowej Dywersji Literackiej, w tym jak za pomocą narzędzi z którymi młodzież ma styczność na co dzień, nakręcić film, jak korzystać z kodów QR by za ich pomocą opowiedzieć o książkach i literaturze.

Numer zamyka tekst o nowych wyzwaniach w nowej siedzibie Wielickiej Mediateki.

To oczywiście nie wszystko! Zajrzyj na bibliotekapubliczna.com i sprawdź dobre praktyki.

Gratis do numeru dołączony jest przydatny Kalendarz biblioteki 2019 z przydatnymi ściągami najważniejszych świąt i wydarzeń.

Biblioteka w sieci

Dołącz do grona naszych autorów!

  • Podziel się doświadczeniami
  • Pochwal się sukcesami
  • Dziel się pomysłami
  • Przekaż dobre praktyki
  • Promuj swoją bibliotekę!
  • Otrzymaj honorarium!

Jak napisać wniosek o dofinansowanie? – porady dla bibliotekarzy od bibliotekarzy