spot_img

Jak napisać wniosek o dofinansowanie? – porady dla bibliotekarzy od bibliotekarzy

Chcesz zdobyć dofinansowanie dla biblioteki? Szukasz sprawdzonych porad na napisanie dobrego wniosku? Jeżeli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, koniecznie zapoznaj się z poradami bibliotekarzy z Sosnowca, Lublina i Murowanej Gośliny. Im się udało, więc sprawdź jak to zrobili i działaj!

Chcieć, to móc!

Kinga Baranowska-Jaworek w artykule „Granty – chcieć, to móc!” opisuje drogę od pomysłu do uzyskania grantu aż po realizację działań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Radzi od czego zacząć – mogłoby się wydawać, że jest to kręta droga do sukcesu, ale nic bardziej mylnego. Dzięki 5 prostym pytaniom, mapie myśli oraz zestawowi porad na to jak wypełnić formularz dowiesz się jak osiągnąć triumf, a przede wszystkim dofinansowanie.

Sukcesy uzależniają, zatem pierwszy napisany projekt będzie zapewne wstępem do tworzenia kolejnych – bardziej dopracowanych, rozbudowanych, angażujących więcej instytucji, przeznaczonych dla większej liczby odbiorców. Na szczęście, w skali całego kraju, przez okrągły rok organizowanych jest mnóstwo arcyciekawych przedsięwzięć, w których można brać udział lub choćby je podpatrywać, by – inspirując się najlepszymi – nieustannie podnosić poziom oferowanych usług.

Przygotowanie wniosku

Dorota Olejniczek-Klementewicz korzystając z wieloletnich doświadczeń i pracując dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie opisuje jak należy wypełnić wniosek grantowy w programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To 10 kroków i sprawdzonych porad, które pomogą w uzupełnieniu takiego dokumentu. Ponadto zwraca uwagę na najczęściej popełniane błędy przez wnioskodawców.

W przypadku MBP w Lublinie czytelnicy mają realny wpływ na ofertę kulturalną. Na bieżąco sygnalizują, jakimi przedsięwzięciami są zainteresowani. W sytuacji, kiedy nie do końca znamy potrzeby mieszkańców danej dzielnicy, można przeprowadzić krótką ankietę, która pomoże nam dostosować zadania do potrzeb czytelników. Po takim badaniu możemy przystąpić do wypełniania wniosku.

„Grantujemy” i zyskujemy!

Beata Rozmiarek wraz z Agnieszką Kajdaniak prezentują pomysły Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, które były realizowane przy wsparciu finansowym z zewnątrz. Bibliotekarki  doradzają, żeby nie bać się korzystać z usług firm mających doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy, dodają odwagi innym by iść za ciosem!

W Murowanej Goślinie niedaleko Poznania działa Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy. Jest przykładem, że również przy małym budżecie, pozyskując pieniądze w ramach dotacji i grantów, można osiągać znaczące efekty. Przez dwa lata udało nam się wymienić większość regałów bibliotecznych oraz zorganizować ciekawe warsztaty dla maluchów. To wszystko przy dużym wsparciu środków zewnętrznych.

Pobierz poradnik

Kiedy na rynku pojawił się numer tematyczny „Granty i dotacje” cały nakład rozszedł się niczym świeże bułeczki. Wobec tego po jego wyczerpaniu redakcja miesięcznika „Biblioteka Publiczna” postanowiła nieodpłatnie udostępnić jego zawartość wszystkim zainteresowanym. To zbiór porad od bibliotekarzy praktyków.

W szczególności polecam lekturę tekstów, w których autorzy zdradzają gdzie można ubiegać się o dofinansowanie dla bibliotek, jak je zdobyć, na jaki cel, a także opisują w przystępny sposób praktykę pisania wniosku. Materiały oparte o sprawdzone projekty i doświadczenia bibliotekarzy.

PDF pobierzesz klikając w ten link.

Pamiętaj, że tylko do 30 listopada 2018 roku trwa nabór do programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Listę programów znajdziesz poniżej.

Nabór do programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019 – lista dla bibliotek