spot_img

Współpraca popłaca – doświadczenia bibliotek

Jak wygląda praca instruktora od kuchni? Jak pozyskać wolontariuszy z zagranicy? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi będące cennymi fachowymi poradami w grudniowym numerze czasopisma „Biblioteka Publiczna”.

Współpraca popłaca

To temat przewodni numeru wokół którego skupia się wiele działań bibliotek. Działań niosących obopólne korzyści na różnych płaszczyznach. Swoje doświadczenia opisują bibliotekarze z Zielonej Góry, Pomiechówka, Gdyni, Proszowic, Zabrza i nie tylko.

Działalność instrukcyjno-metodyczna w praktyce

Instruktorzy mogą z powodzeniem pełnić rolę edukatorów i promotorów najnowszych trendów w bibliotekarstwie, wskazując wśród nich najbardziej wartościowe i użyteczne rozwiązania. Na czym polega i jak wygląda ich praca z bibliotekami w terenie? – zachęca Monika Simonjetz z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze.

Materiał jest wyczerpującym omówieniem współpracy instruktorów metodycznych z bibliotekami terenowymi. Może być traktowany jako poradnik lub źródło informacji o tym, jak wygląda ich praca od kuchni. W szczególności warto polecić 15 porad dla instruktora.

Międzynarodowa biblioteka – jak pozyskać wolontariuszy z zagranicy?

Praca w międzynarodowym środowisku bywa niesłusznie uważana za przywilej dostępny jedynie zatrudnionym w zagranicznych firmach. A gdyby tak zorganizować je w… małej bibliotece? Praktyczny poradnik zawierający przykłady dobrych praktyk w zakresie współpracy z wolontariuszami przedstawia Sylwia Ciszyńska z Biblioteki Publicznej Gminy Pomiechówek.

Kodeks współpracy opartej na partnerstwie

Nawet najbardziej ambitny projekt nie ma szans powodzenia bez sprawnej współpracy między partnerami. O czym warto wiedzieć, przystępując do projektu w roli partnera?

9 porad na temat dobrej współpracy oraz inne rady opisuje Katarzyna Wawrzeń z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach. Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu współpracy, jakie zasady ustalić? Oprócz przykładów, pomocny jest również wzór umowy o współpracy.

„Praktyka dla praktyka” po raz trzeci

Wymiany międzybiblioteczne i job shadowingi bibliotekarzy oraz pracowników bibliotek – to wszystko w ramach trzeciej edycji programu „Praktyka dla praktyka” organizowanego przez Bibliotekę Gdynia.

Obserwacja pracy innej biblioteki oraz poznanie specyfiki środowiska czytelników w innym miejscu daje możliwość świeżego spojrzenia na wykonywany zawód i zobaczenia swojej pracy z nowej perspektywy – efekty programu zdradza Agnieszka Pękała z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

Praktyka dla praktyka – trwa nabór do programu

Różne formy współpracy

Koniecznie zajrzyj do zapowiedzi całego numeru i korzystaj z doświadczeń praktyków-bibliotekarzy. Z nr 12/2018 dowiesz się również:

  • Jak połączyć promocję literatury obcojęzycznej z wyjazdem do miejsca pochodzenia jej twórców?
  • Jak wykorzystać nazwisko patronki do promocji biblioteki?
  • Jak zwiększyć widzialność biblioteki w przestrzeni publicznej?

Zaczytaj się na bibliotekapubliczna.com i dołącz do grona naszych autorów. Zgłoś swoją propozycję tekstu i promuj bibliotekę!

W kolejnym noworocznym numerze redakcja miesięcznika „Biblioteka Publiczna” zaciekawi Cię mediatekami i ich niecodziennymi działaniami 🙂