spot_img

Sto bibliotek na Stulecie

„Sto bibliotek na Stulecie” to jubileuszowy projekt polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dzięki niemu do ośrodków oświatowych działających w skupiskach Polaków poza granicami Polski trafiło 100 zestawów bibliotecznych.

Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP ufundował 100 jednakowych zestawów bibliotecznych dla ośrodków oświatowych działających w skupiskach Polaków poza granicami Polski.

W zestawach znajdują się nie tylko lektury szkolne, ale też współczesna literatura młodzieżowa, dziecięca, baśnie dla najmłodszych, gry edukacyjne.

Sto bibliotek na Stulecie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zauważyło jak ważną rolę odgrywają biblioteki w podtrzymaniu kontaktu i w nauce języka polskiego. Jeden z setki zestawów trafił do Biblioteki im. ks. S. Bąka przy Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Mississaudze w Kanadzie. Biblioteka ta została wskazana przez Konsulat Generalny RP w Toronto jako prężnie działająca placówka, z której korzystają nie tylko uczniowie i nauczyciele szkół polonijnych, lecz wszyscy czytający w języku polskim, mieszkający w aglomeracji Toronto. Komplet materiałów został uroczyście przekazany Bibliotece podczas polonijnego spotkania świątecznego w Konsulacie.

Biblioteka im. ks. S. Bąka w Mississaudze, kierowana przez panią Marię Żłobicką, posiada zarejestrowanych około 3000 czytelników, a w kolekcji znajduje się ponad 23 000 woluminów (stan na 2018 r.). Jest to największa biblioteka polonijna w Kanadzie, która na bieżąco wzbogaca księgozbiór o najnowsze pozycje opublikowane w języku polskim. Fundusze na zakup zbiorów pochodzą z darowizn, a także z kiermaszów książek, organizowanych przez bibliotekę kilka razy w roku.

Sto bibliotek na Stulecie

Zdjęcia: Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, mat.pras.