spot_img

Doświadczyć trudności – z młodzieżą o niepełnosprawności

Henry Fraser, amerykański artysta malujący ustami, w swojej autobiograficznej opowieści dzieli się z odbiorcą doświadczeniem kalectwa, z którym nieoczekiwanie musiał się zmierzyć. Na okładce książki można przeczytać słowa „Źródło prawdziwej inspiracji”. Czy ta historia faktycznie skłania do działania?

Letnia przygoda z tragicznym finałem

Wspólne wakacje z kolegami w Portugalii po skończeniu pierwszej klasy liceum brzmią naprawdę obiecująco. Niestety dla autora książki, Henry’ego Frasera letnia przygoda zakończyła się fatalnie. Chwila nieuwagi doprowadziła do wypadku, którego konsekwencją jest dożywotnie kalectwo:

Wbiegłem do wody tak daleko, aż sięgała mi do pasa, i wtedy tak jak setki razy w ciągu tego tygodnia zanurkowałem. Jednak tym razem zanurzając się, trafiłem głową w dno. Gdy otworzyłem oczy, zdałem sobie sprawę, że pływam bezwładnie pod powierzchnią wody, twarzą w dół, z rękami zwisającymi przede mną, niezdolny do wykonania jakiegokolwiek ruchu od szyi w dół.

Paraliż definitywnie odmienił życie tego młodego człowieka.

Doświadczyć trudności – z młodzieżą o niepełnosprawności

Krok po kroku

Fraser, opowiadając o własnej niepełnosprawności, relacjonuje kolejne miesiące po wypadku. Pobyt na intensywnej terapii, transport do rodzinnego kraju, ćwiczenia z fizjoterapeutą, stopniowe oswajanie się z wózkiem inwalidzkim – autor pokazuje, jaką drogę fizyczną i mentalną musiał przejść, aby nauczyć się na nowo żyć.

Forma tej biografii jest lekka – czytając Małe wielkie rzeczy ma się wrażenie, że słucha się interesującej, motywującej opowieści człowieka, który za wszelką cenę nie chciał się poddać. Według mnie, historia Frasera to tekst, mogący trafić przede wszystkim do młodzieży, ponieważ opowieść snuta jest z perspektywy nastolatka, mającego przed sobą wspaniałe życie z nieograniczonymi perspektywami.

Doświadczyć trudności – z młodzieżą o niepełnosprawności

Lustrzane inspiracje

Zachęcam do zaproszenia młodzieży na zajęcia, na których odczytacie fragmenty historii Frasera i zapoznacie uczestników z jego biografią. Przy tej okazji warto pokazać im szereg ograniczeń, z którymi na co dzień muszą zmagać się osoby niepełnosprawne. Jak to zrobić?

  • Bez trudu odszukacie w Internecie rysunki wykonane przez niepełnosprawnych wyłącznie za pomocą ust czy stóp. Zaproponujcie chętnym, aby spróbowali wykonać prosty rysunek tą techniką.
  • Pokażcie dostosowane do możliwości osób niepełnosprawnych teksty oraz kroje pism.
  • Przeprowadźcie serię eksperymentów – jak bez użycia rąk poradzić sobie z nalewaniem wody, jak rozpoznawać faktury czy przemieszczać się po bibliotece, nie widząc.

Przedstawcie młodzieży również cieszący się ogromnym zainteresowaniem projekt „Manufaktury książki”.

Manufaktura Książki – przepis na książkę dotykową


TYTUŁ: Wielkie małe rzeczy
AUTOR: Henry Fraser
TŁUMACZ: Joanna Hardukiewicz-Chojnowska
WYDAWNICTWO: Insignis
LICZBA STRON: 176
ROK WYDANIA: 2018

Niepełnosprawni w świecie bibliotek

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec