spot_img

Niepełnosprawni w świecie bibliotek

W Polsce żyje około 5 milionów osób z różnymi niepełnosprawnościami lub dysfunkcjami. W jaki sposób biblioteki powinny zapewniać osobom niepełnosprawnym dostęp do zbiorów i usług bibliotecznych?

Odpowiedź przynoszą artykuły bibliotekarzy opublikowane w wakacyjnym numerze czasopisma „Biblioteka Publiczna”. W tematycznym numerze uwagę skupiono na osobach niepełnosprawnych w bibliotece. W materiałach znajdziecie m.in. 8 zasad komunikacji z osobą niepełnosprawną, praktyczne zastosowanie dogoterapii czy przykład dostępu online do lektur.

Troje schodów

Często w myśleniu o dostosowaniu bibliotek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami skupiamy się na infrastrukturze (bariery architektoniczne, odpowiedni sprzęt). Mniej uwagi poświęca się przygotowaniu mentalnemu, poznaniu specyfiki potrzeb tych osób i sposobów ich zaspokajania – pisze Małgorzata Sobiesiak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu. Doradza także w jaki sposób złamać stereotypy (podając przykłady z całej Polski) i jak komunikować się z osobami niepełnosprawnymi. Dopełnieniem całości jest scenariusz zajęć „I w bibliotece możesz spotkać bohatera”.

Cudowni przyjaciele biblioteki

Wszystkie nowo powstałe budynki biblioteczne (także biblioteka w Samsonowie) są przystosowane do obsługi osób z dysfunkcjami ruchu, ale jak wygląda udział osób z niepełnosprawnością intelektualną w życiu bibliotek? W Samsonowie staramy się angażować osoby z dysfunkcjami do wielu naszych przedsięwzięć, bo daje to ogromne korzyści obu stronom – opowiada Katarzyna Baziuk prezentując projekt „Modna opowieść”.

Mój przyjaciel pies, czyli kynoterapia w bibliotece

Jak wykorzystać zalety kynoterapii w bibliotece? Nie od dzisiaj wiadomo, że regularny kontakt z psami wspomaga rozwój edukacyjny i emocjonalny dzieci, a także służy integracji i dobrej zabawie. Warto sięgnąć po tę metodę w pracy z czytelnikami, zwłaszcza doświadczającymi trudności w uczeniu się i z niepełnosprawnościami. Urszula Gutowska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rojewie zdradza kilka ważnych wskazówek do rozpoczęcia współpracy z kynoterapeutami i pokazuje efekty działań przeprowadzonych w jej placówce.

OMNIS w oczach niepełnosprawnych internautów

W jaki sposób biblioteki powinny zapewniać osobom niepełnosprawnym dostęp do zbiorów bibliotecznych i informacji o nich? Czy e-usługi i wykorzystanie nowych technologii są kluczem do stworzenia sprawnej administracji? Projekt „e-usługa OMNIS” nie tylko odpowiada na te pytania, ale również przynosi rozwiązania zgodne z oczekiwaniami i potrzebami osób niepełnosprawnych.

WolneLektury.pl – biblioteka zawsze otwarta

Chcesz polecić swoim czytelnikom lub uczniom źródło wartościowej i bezpłatnej literatury? Chcesz zweryfikować brzmienie niedokładnie zapamiętanego cytatu? A może po prostu szukasz interesującej książki na zbliżający się weekend? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedź brzmi tak, to znaczy, że Wolne Lektury są właśnie dla ciebie!

Zawartość całego numeru dostępna jest na stronie bibliotekapubliczna.com

Jeżeli chcesz zostać autorem jednego z artykułów i podzielić się z innymi wartościowymi materiałami, pomysłami oraz swoimi doświadczeniami wejdź na stronę Dla autorów i zgłoś swoją propozycję.