spot_img

Książki ze 100% rabatem – takie promocje tylko w bibliotekach

Czarne książki są w cenie, bo biblioteki również postanowiły zrobić niecodzienne promocje na Black Friday. Szał obniżek, promocji i okazji dotarł do wielu bibliotek w Polsce.

Kiedy szał Black Friday zawitał do Polski, bibliotekarze nie pozostali w tyle. Za ciosem gorączki zakupów w centrach handlowych postanowili, że będą konkurować z największymi markami. Jak to możliwe? Na książki, szczególnie te czarne, obowiązuje rabat 100%, ale w ofercie znalazły się również inne promocje. Czym biblioteki zaskoczyły swoich czytelników?

Black Week, czyli biblioteczna promocja na książki

Amnestia nawet do 100%

Black Friday w Gminnej Bibliotece w Wielkiej Wsi i wielu innych bibliotekach oznaczał brak opłat za przetrzymane książki. Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze dla gapowiczów, spóźnialskich i zapominalskich tylko 23 listopada zaproponowała prawdziwą okazję odstępując od kar za przetrzymane książki. Jak napisała w ogłoszeniu: Szykuje się mega promocja! Obniżka o 100%.

Nieco inaczej do tematu podeszła Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy w dzielnicy Wilanów. Tutaj przez cały weekend (od piątku do soboty) przy zwrocie przetrzymanych zbiorów pobierana była połowa opłaty. Promocja 50% obejmowała również książki zwrócone przez weekend do trezora.

Wypożycz jedną „grubą”, a dorzucimy ci jeszcze „cieńszą”

Na taką promocję nie można się nie skusić. Wystarczyło przyjść do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin „Pod Ratuszem”. Bibliotekarze w interesujący sposób zaakcentowali Czarny Piątek – na steandzie powiesili informacje o promocjach oraz wykorzystali pomysł na zawieszone czasopisma. Całości dopełniły książki w czarnych okładkach. Czytelnicy przy okazaniu karty bibliotecznej mogli również skorzystać z promocji Black Book – do każdej grubej książki otrzymywali od razu cienką.

Jeszcze więcej książek!

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie zapraszając swoich użytkowników na Black Friday zwiększyła limit wypożyczeń. Każdy czytelnik na hasło „raszynoteka” mógł wypożyczyć jednorazowo aż 10 tytułów – to o 5 woluminów więcej niż normalnie. Prosty, ale świetny pomysł na promocję czytelnictwa. Promocja trwała przez cały 23 listopada, ale z oferty będzie można skorzystać jeszcze w ten poniedziałek.

3 czarne książki i prezent

Tylko w Black Friday Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie zaoferowała nie lada niespodziankę swoim czytelnikom. Przy wypożyczeniu trzech czarnych książek otrzymywali oni specjalny prezent.

Nieodpłatnie książki rozdawała Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego namawiając czytelników do tego by „nie kupowali w Czarny Piątek nowych ciuchów, a wzięli nową książkę ze schroniska„.

Zawsze bezpłatnie

W dość „szokujący” sposób Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku uświadomiła swoich czytelników, że Black Friday trwa we wszystkich filiach przez cały rok. Taką praktykę od wielu lat stosuje także New York Public Library, która szykując się do Black Friday ogłasza promocję „All Books Are Free!”. Czytelnicy posiadający kartę biblioteczną mogą nie tylko wypożyczyć książki, czasopisma i inne zbiory, ale przede wszystkim uzyskać dostęp do licznych źródeł elektronicznych. Zwroty też są darmowe 🙂

Źródło zdjeć: Paweł Morawiec, wskazane biblioteki (linki w nazwach)