spot_img

Black Week, czyli biblioteczna promocja na książki

Wypożycz grubą książkę, drugą cieńszą wypożyczysz gratis – takie promocje czekają na czytelników biblioteki w Mysłowicach. Trend Black Friday dotarł do bibliotek! Zainspirujcie się akcją i czarną literaturą.

Black Week

Hanna Korczak-Antoniak jest kierownikiem filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach. Stwierdziła, że biblioteki nie mogą pozostawać w tyle, kiedy trwa polski Black Friday. W galeriach handlowych klienci poddają się zakupowemu szaleństwu. Tymczasem w Mysłowicach przy ul. Oświęcimskiej 8 trwa akcja pod hasłem „Black Week w bibliotece”.

– To spontaniczna akcja wynikła z natłoku komunikatów medialnych związanych z okresem wyprzedaży. Black Week w bibliotece to akcja, która zapoczątkowana w Czarny Piątek będzie trwać przez cały tydzień. Akcja polega na promowaniu i wypożyczaniu czytelnikom w tym okresie książek z czarną okładką z różnych gatunków literackich – mówi Hanna Korczak-Antoniak.

Black Week, czyli biblioteczna promocja na książki

Na regale przy ladzie bibliotecznej ułożono książki, których okładka jest dopasowana do tematyki akcji. Wśród czarnych pozycji znalazły się kryminały, romanse oraz literatura obyczajowa i popularnonaukowa.

– Dzięki wyeksponowaniu książek z czarną okładką, często tych które gdzieś tam z racji nie bycia nowością, zostały zapomniane przez czytelników ponownie stają się atrakcyjną lekturą dla czytelnika – dodaje.

Promocja na książki

Książkowe szaleństwo udzieliło się pierwszym czytelnikom, którzy zaskoczeni promocją „wypożycz grubą książkę, drugą cieńszą wypożyczysz gratis” ładowali książki do swoich toreb i plecaków.

Wspomniany regał z czarnymi książkami został udekorowany sloganami reklamowymi. Wśród nich m.in. „100% black lektury” czy „Tylko z kartą biblioteczną wypożyczysz black book!”.

– Hasła promujące akcję Black Week ogólnie wzbudzały wśród czytelników rozbawienie, zainteresowanie, ciekawość. Jednak osobom starszym musiałyśmy tłumaczyć znaczenie haseł – z uśmiechem opisuje reakcje czytelników pani Hanna.

Black Week, czyli biblioteczna promocja na książki

Pomysł niskobudżetowy i bardzo prosty do zrealizowania przy innych okazjach. Polecam wszystkim bibliotekarzom 🙂

 Zdjęcia: Magdalena Majda